1. Anasayfa
  2. Uzay

Mars’ a Yolculuk InSight

Mars’ a Yolculuk InSight
0

Bir rüya gerçek oldu, NASA’nın InSight aracı, Kızıl Gezegen’in iç mekanı hakkında bir çalışma için 26 Kasım’da Mars’a indi. Mars’a araç gönderildi ve güvenli bir şekilde iniş yaptı.

NASA’nın Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuarı’nın uzay kontrol mühendisi Christine Szalai’nin yaptığı açıklamada, “İniş doğrulandı, InSight Mars’ın yüzeyinde!” dedi. Araç inişten kısa bir süre sonra ilk fotoğrafını yolladı.

Mars

Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Nakilleri için gönderilen InSight sabah saat 2: 55’te  Mars yüzeyine indi. Mars ekvatorunun yakınında, Elysium Planitia denilen geniş ve düz bir ovaya iniş yaptı. İniş haberleri, Mars’a InSight ile bir şirket içi iletişim ekibi olarak giden bir çift küçük uydu tarafından aktarıldı.

Bir sonraki Mars yılı boyunca (yaklaşık iki Dünya yılı) InSight, “Marsquakes” ve gezegen boyunca dalgalanan diğer sismik dalgaları dinlemek için bir sismometre kullanacaktır. Lander aynı zamanda Mars’ın yüzeyine doğru beş metre uzaya da girecek ve gezegenin içsel ısı akışını ölçecek ve bugün Mars’ın jeolojik olarak nasıl aktif olduğuna dair bir işaret arayacak.

Güncelleme, 27 Kasım 2018: InSight güneş panellerini açtı ve pillerini şarj ediyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde  arazi robotu kamera taşıyan kollarını harekete geçirecek ve yeryüzünün fotoğraflarını çekecek, böylece InSight ekibi bilimsel araçlarının nereye yerleştirileceğine karar verebilecekler. Enstrüman Dağıtım Kamerasından ilk görüntü, 26 Kasım’a inişten kısa bir süre sonra çekilmiş ve saat 8: 30’da Dünya’ ya göndermişti.

Mars yüzeyi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir