1. Anasayfa
  2. Uzay

ABD’li İki Şirket, Ay Yüzeyinde Uzay Aracı Yarıştıracak

ABD’li İki Şirket, Ay Yüzeyinde Uzay Aracı Yarıştıracak
0

Bir uzay mühendisliği şirketi olan ‘Lunar Outpost’, lakin bilim kurgu sinemalarında görebildiğimiz bir projeye imza attı. Şirket, ‘Moon Mark’ isimli öbür bir şirketle mutabakat yaptı. Bu iki şirketin muahedesiyle somutlaşacak projeyse 2021 yılında Ay yüzeyinde yarışan iki uzay aracını görmemizi sağlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde kurulan cümbüş ve eğitim şirketi Moon Mark, önümüzdeki yıl SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya göndereceği Intuitive Machines Nova-C isimli iniş aracında kendine yer bulacak. Ay yüzeyinde yarışacak iki uzay aracıysa Lunar Outpost tarafından geliştirilecek.

Araçların dizaynları müsabakayla belirlenecek:

004ad15135ecc31a6c52159703e76a31af788bfc

Yapılan açıklamaya nazaran geliştirilen iki uzay aracı, ‘Ay yüzeyine inen en süratli araçlar‘ olacaklar. Araçlar Ay’a indiklerinde daha evvelden belirlenmiş yarış güzergâhında yarışa başlayacaklar. Bu yarış, Dünya’ya gönderilen yüksek çözünürlüklü imgelerle izlenebilecek. Böylelikle bilim kurgu sinemalarında gördüğümüz şeylerden birisi daha gerçeğe dönmüş olacak.

Ay’da yarışacak yarış araçlarının tasarımıysa şu anda aşikâr değil. Lakin araçların dizaynları Moon Mark tarafından dünya çapında desteklenen bir yarışla belirlenecek. Okuldaki öğrencilerin katılacağı bu yarışta kazanan öğrenci grubunun araç tasarımı Ay’da yarışacak.

Ortalıkta yer alan Lunar Outpost ismini birinci okuduğunuzda size bir halde tanıdık gelmiş olabilir. Çünkü şirket, geçen hafta NASA’nın yaptığı açıklamada kendisine yer bulmuştu. NASA, Ay yüzeyinde kaya örnekleri toplayacak 4 şirketi ve bu şirketlerin alacakları paranın ölçüsü açıklamıştı. Lunar Outpost’un alacağı para ölçüsüyse 1 dolar olarak duyurulmuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir