1. Anasayfa
  2. Uzay

Jeff Bezos, Ay Aracının Motor Testini Paylaştı

Jeff Bezos, Ay Aracının Motor Testini Paylaştı
0

Amazon’un başındaki isim olan dünyanın en güçlü insanı Jeff Bezos‘un uzay araştırma şirketi Blue Origin, son derece tezli bir açıklama yaptı. Uzay araştırma şirketi, NASA’nın 2024’te Ay’a birinci bayanı göndermeyi planladığı Artemis programında yer alacak özel ay araçlarında güç sağlayacak motorun geliştirildiğini duyurdu.

BE-7 motorunun yanma odasında yeni bir test basamağına geçtiklerini belirten Blue Origin, BE-7 motorunu NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi‘ndeki bir test standında 20 saniye boyunca ateşledi. Bu testle ilgili açıklama yapan Blue Origin’de motorlardan sorumlu kıdemli lider yardımcısı John Vilja, “Bu yanma odası testi, motorun turbo pompalarına güç veren hidrojen ve oksijen soğutmalı yanma bölmelerinden güç çıkarma yeteneğini ölçtü, bu da yüksek motor performansı elde etmenin bir anahtarı oldu” tabirlerini kullandı.

34553e953615cd285981bcdfca35127fe45c4117

Jeff Bezos da motorla ilgili açıklama yaptı

NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde test edilen BE-7’nin Instagram’dan bir görüntüsünü paylaşan Jeff Bezos, “Bu, Ay’ın yüzeyine birinci bayanı götürecek motordur” dedi. Uzun yıllardır geliştirilen BE-7 motoru, 1,245 saniyelik test – ateşleme müddetine sahip. Blue Origin, tıpkı vakitte, Ay iniş kadrosuna güç verecek BE-7 motoru ve Ay’a iniş yapacak Blue Moon aracının geliştirme süreci için bir şirketler birliğine öncülük ediyor. Bu takımda Blue Origin dışında Lockheed Martin, Northrop Grumman Corp ve Draper yer alıyor.

()

Blue Origin, son yıllarda ABD hükümetinin ay iniş sistemini inşa etmek için SpaceX ve Leidos Holdings Inc’ye ilişkin Dynetics ile gayret ediyor. Bu gayretin sonunda NASA, geçtiğimiz nisan ayında Blue Origin’in 579 milyon dolar bedelinde bir Ay uzay aracı geliştirmesi için anlaştı. NASA, Blue Origin’e yaptığı büyük yatırım dışında Starship sistemini geliştirmesi için SpaceX’e 135 milyon dolar, Dynetics’e ise 253 milyon dolar verdi.

19f2caf2698efb784e7ee46725d5176e53e2d00f

NASA 3 şirketten ikisiyle yoluna devam edecek

Daha evvel bir sözcü, NASA’nın 2024’teki beşerli Ay misyonu için üretilecek araçlar için 2021’in mart ayında üç şirketten ikisini seçeceğini söylemişti. Şu anda gördüğümüz tabloya nazaran NASA‘nın Ay misyonunda SpaceX’i çok yüksek ihtimalle en değerli aday olarak tutması bekleniyor. İkinci şirketin ise Blue Origin olacağı varsayım ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir