1. Anasayfa
  2. Uzay

Starship Roketi, Önümüzdeki Ay Uçuşa Hazır Olacak

Starship Roketi, Önümüzdeki Ay Uçuşa Hazır Olacak
0

Elon Musk’ın kurucusu olduğu, çağımızın uzay seyahatlerini tekrar şekillendiren SpaceX, en nihayetinde Mars seyahatlerinde kullanılacak Starship uzay gemisi hakkında heyecanlandıran bir haber paylaşıldı.. Uzun müddettir testleri devam eden devasa roketin önümüzdeki ay yörünge uçuşuna hazır olacağı açıklandı.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Starship önümüzdeki ay uçuşa hazır olacak. Dün gece geç saatlerde ilerlemeyi gözdem geçirmek için yüksek ve mega rampadaydım.” sözlerine yer verdi. Musk, bu paylaşımının akabinde bir habere daha yer verdi.

Elon Musk’ın paylaşımları:

“Starship önümüzdeki ay uçuşa hazır olacak. Dün gece geç saatlerde ilerlemeyi gözdem geçirmek için yüksek ve mega rampadaydım.”

“Ağustos’ta ve sonrasında aylık olarak uçmaya hazır ikinci bir Starship yığınımız olacak.”

Starship roketi nedir?

starship roketi onumuzdeki ay ucusa hazir olacak 0

Yaklaşık 120 metre yüksekliğe sahip olan devasa Starship roketi, yüzeyden ayrıldığında dünyanın uçan en güçlü roketi unvanına kavuşacak. Super Heavy ve Starship aşamalarından oluşan roket, büsbütün yine kullanılabilir olacak. Roketin en az 100 ton kapasiteye sahip olması planlanıyor.

Starship roketi, devasa cüssesiyle çok maksatlı olarak kullanılabilecek. Roket, yörüngede duracak ana uzay aracına yakıt ikmali yapmakla birlikte Ay ve Mars’a da ikmal görevlerinde kullanılabilecek. Roketin yola çıkışındaki temel hedefiyse insanlığı Mars’a ulaştırmak olacak.

SpaceX’in Starship animasyonu:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir