1. Anasayfa
  2. İlginç

İklim Değişikliğinin Bayana Şiddeti Artırdığı Açıklandı

İklim Değişikliğinin Bayana Şiddeti Artırdığı Açıklandı
0

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en prestijli mecmualarından birisi olan The Lancet’te yayımlanan yeni bir araştırma, hayatımızdaki kimi faktörler ortasındaki çarpıcı bir alakayı ortaya koydu. Cambridge Üniversitesi’den bilim insanlarının yaptığı araştırmaya nazaran kadına şiddet, iklim değişikliğinin tesiriyle daha da artabilir.

Toplam 41 farklı çalışmadan elde edilen sonuçların incelendiği yeni araştırmada uzmanlar, fırtına, sel, kuraklık, sıcak hava dalgaları ve orman yangınları sonrasında bayanlara yönelik cinsel, duygusal ve fizikî şiddette artış olduğunu tespit etti. Son yirmi yılda sellerin iki kattan fazla, fırtınaların ise neredeyse %50 oranında arttığını belirten uzmanlar, münasebetiyle durumun daha da kötüleşeceğine dair endişelerini lisana getirdi.

Peki nasıl oluyor da berbat hava şartları bayana şiddeti artırıyor?

iklim degisikliginin bayana siddeti artirdigi aciklandi 0 jBSc6gX3

Cambridge Üniversitesi’nden Kim van Daalen, paylaştığı açıklamasında ekstrem hava olaylarının doğrudan cinsiyete dayalı şiddeti artırmadığını, bilakis şiddete yol açan çevresel şartları etkilediğini paylaştı. Kelam konusu şartlar ortasında ekonomik şok ve toplumsal istikrarsızlık üzere faktörler yer alıyor.

Uzmanların kelam konusu durumun önüne geçilmesi için yaptıkları teklifse direkt kadınlara yönelik tedbirlerden oluşuyor. Uzmanlar, sırf bayanlar, kızlar ve azınlıklara özel tuvalet, banyo alanları ve sığınaklar üzere tahlillere başvurulması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi konusunda özel olarak eğitilmiş acil müdahale gruplarının sağlanmasının da yararlı olabileceği söz edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir