1. Anasayfa
  2. İlginç

En detaylı Samanyolu galaksisi haritası ortaya çıkarıldı

En detaylı Samanyolu galaksisi haritası ortaya çıkarıldı
0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, uzay hakkında da daha ayrıntılı bilgi edinmeye başlıyoruz. Avrupa Uzay Ajansı tarafından gerçekleştiren son çalışma ile birlikte, en ayrıntılı Samanyolu galaksisi haritası üç boyutlu olarak ortaya çıkarıldı. Avrupa Uzay Ajansı’na ilişkin Gaia gözlemevi tarafından toplanan datalar sayesinde, bulunduğumuz galaksinin yapısı daha net bir halde ortaya kondu.

Geçtiğimiz günlerde Ay’a fırlatılan insansız uzay aracı Chang’e 5, Çin bayrağı dikmişti.

En ayrıntılı Samanyolu Galaksisi haritası üç boyutlu olarak çizildi

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia gözlemevi tarafından toplanan bilgiler, Samanyolu galaksisinin şimdiye kadar yapılmış en detaylı üç boyutlu haritasını oluşturmak için kullanıldı. Oluşturulan bu harita ve yeni datalar, bilim insanlarına kainatın genişlemesi ve güneş sisteminin geleceği hakkındaki birçok gizemi çözmelerine de yardımcı olabilir.

en detayli samanyolu galaksisi haritasi ortaya cikarildi 1

2013 yılında açılan Gaia gözlemevi, galaksi üzerinde bulunan yıldızları gözlemlemek emeliyle kuruldu. Gaia gözlemevi yaklaşık 1 milyar objeyi kataloglamak maksadıyla yıldızların pozisyonlarını, aralıklarını, hareketlerini ve parlaklıklarını hesaplamayı amaçlıyor ve şu anda bunu en ayrıntılı halde yapabilen gözlemevi olarak nitelendiriliyor.

Üç boyutlu oluşturulan Samanyolu galaksisi haritası, güneş sisteminin 326 ışık yılı içerisindeki 40.000 yıldızın hareketini gösteriyor. Toplanan bu datalara nazaran Güneş sistemimiz, Samanyolu galaksisinin merkezine gerçek saniyede 7 milimetre hızlanıyor. Başlangıçta 2022 yılına kadar çalışması planlan Gaia gözlemevinin, 2024’e yahut sonrasına kadar çalışma ihtimali de mevcut. Çalışma tamamlandığı taktirde, 2 milyardan fazla objenin kataloglanması bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlanan görüntüye buradan ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir