1. Anasayfa
  2. Uzay

Güneş’ten 1500 Kat Daha Büyük Yıldızın Mevti İncelenecek

Güneş’ten 1500 Kat Daha Büyük Yıldızın Mevti İncelenecek
0

Büyük Köpek takımyıldızında yer alan ve bugüne kadar kozmosta keşfedilen en büyük yıldızlardan birisi olan VY Canis Majoris, uzun müddettir bilim insanları tarafından inceleniyor. Lakin bugüne kadar gerçek vakitli olarak yapılan incelemeler, teknoloji sayesinde artık sanal ortama taşınıyor.

Arizona Üniversitesi’nden bilim insanları, yaklaşık 3.840 ışık yılı uzağımızda bulunan YV Canis Majoris yıldızının modelini geliştirmekte olduklarını açıkladı. Geliştirilen model, kızıl üstündev yıldız kategorisine giren devasa yıldızın nasıl öleceğini iddia etmek için kullanılacak.

Yıldızlar konusundaki bir soru işareti daha çözülecek:

gunesten 1500 kat daha buyuk yildizin mevti incelenecek 0 wpCFJuhz

Yıldızların ömürleri ve geçirdikleri kademeler, bilim dünyasında hala tartışılan hususlardan birisi. Yıldızların genelinin makul bir tertibi izlediği bilinse de bilhassa VY Canis Majoris üzere kızıl üstündevlerin nasıl ödükleri hala net olarak bilinmiyor. Bir kesim bu yıldızların da öteki yıldızlar üzere patladığını (süpernova) düşünüyor.

Arizona Üniversitesi’ndeki bilim insanları da bu soru işaretini ortadan kaldırmak istiyor. Bu kapsamda bilim insanları, dünyanın en güçlü teleskobu ALMA ile yıldızdan uzaya saçılan gaz ve tozun radyo dalgalarını topladı. Bugüne kadar toplamda bir terabaytı aşkın data elde edilirken, bu dataların işlenmesi sürecinin sürdüğü belirtildi. Dataların işlenmesiyle birlikte yıldızın nasıl gözüktüğü ve en sonunda nasıl ölebileceği ortaya konulacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir