1. Anasayfa
  2. Uzay

Virgin Galactic’in Uçuş Testi Başarısızlıkla Sonuçlandı

Virgin Galactic’in Uçuş Testi Başarısızlıkla Sonuçlandı
0

En nihayetinde uzay turizmini başlatmayı hedefleyen Virgin Galactic, bu gayesine ulaşmak için gereken en büyük yapı taşlarından birisini geliştirmeye devam ediyor. O da elbette şirketin SpaceShipTwo aracının kısa uzay seyahatleri için yüksek irtifaya taşıyacağı VSS Unity aracı.

Virgin Galactic, VSS Unity aracının süzme testini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmişti. SpaceShipTwo aracına birleşik bir formda havalanan VSS Unity, 50 bin fit irtifaya ulaştırıldı ve akabinde SpaceShipTwo aracıyla teması kesilmişti. Araç, başarılı bir formda süzülerek uçuş merkezine inmişti.

Virgin Galactic, yeni bir uçuş testi yaptı:

fa2992e40f95e2253cc0ba478e773e4d24e853f5

Virgin Galactic’in VSS Unity’le yaptığı yeni uçuş testiyse dün gerçekleştirildi. ABD’nin New Mexico eyaletindeki Spaceport America merkezinden kalkış yapan SpaceShipTwo tabanlı VMS Meskene ve VSS Unity, üçüncü sefer yörünge altı testine giriyordu. Bu test, aracın neredeyse iki yıldır yapacağı birinci motorlu uçuşu olacaktı.

Ortasında VSS Unity’nin bulunduğu VMS Meskene aracı başarılı bir biçimde kalkış yaptı. Araç, VSS Unity’yi olması gereken vakitte 50 bin fit yüksekliğe ulaştırdı. Ama VSS Unity bu irtifada bırakılmaya hazırlanılırken aracın roket motorunda sorun yaşandı ve motor çalıştırılamadı. Hasebiyle test başarısızlıkla sonuçlandı ve VSS Unity, VMS Konuta gövdesinde iniş yaptı.

6fc8bd0abdfa6bc0a7537d714784dd29b09bb23f

Virgin Galactic CEO’su tarafından Twitter’da yaptığı açıklamada VSS Unity’nin taşıyıcı araçtan ayrıldıktan sonra motor ve araç içindeki bilgisayarın irtibatının koptuğu tabir edildi. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamadaysa, aracın denetim edileceği ve yakın vakitte tekrar uçacakları söylendi. Bunun yanı sıra Spaceport America’da hazır bulunan birkaç motorun da olduğu belirtildi.

Virgin Galactic, VSS Unity’yle birlikte önümüzdeki yıl kadar erken bir vakitte 6 uzay turistini yörünge altına çıkarmayı planlıyor. Şirketin aracına binerek yörünge altına gitmek isteyen kişi sayısıysa 600’ü geçti. Yörünge altına yapılacak kısa uçuşun kişi başı maliyetiyse 250 bin dolar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir