1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA, Uzaya ‘Ufacık’ Bir Uydu Göndermeyi Planlıyor

NASA, Uzaya ‘Ufacık’ Bir Uydu Göndermeyi Planlıyor
0
Ad
0
(0)

Şimdi sizlere anlatacağımız hikaye, uzunluğundan büyük işlere kalkışan küçük bir uydunun öyküsü. Latife bir yana NASA, nitekim de boyutu öteki uydulara oranla çok küçük olan bir uyduyu uzaya göndermeyi planlıyor. Bu uydu bir mikrodalga fırından bile küçük.

NASA’nın CAPSTONE ismini verdiği uydusunun Pazartesi günü fırlatılması ve akabinde önümüzdeki on yılın sonunda insanları Ay’a geri çıkarmayı amaçlayan Artemis programı için bir yol bulma misyonunda kullanması hedefleniyor.

Ad

Küçük uydunun maksadı insanları Ay’a bir sefer daha çıkarmak

CAPSTONE uydusu, Yeni Zelanda’daki Fırlatma Kompleksi 1’den kalkacak olan Rocket Lab’ın Electron roketiyle birlikte uzaya fırlatılacak. CAPSTONE tanıtımının 27 Haziran’da Türkiye saatiyle saat gece 10’da yapılması planlanıyor. Yapılacak olan tanıtımı NASA’nın resmi canlı yayınından izleyebilirsiniz.

CAPSTONE, NASA’nın Güneş Sistemindeki gözlerinden biri olacak ve etkileşimli gerçek vakitli 3B bilgi görselleştirmesi aracılığıyla kullanıma sunulacak.

Dünya’dan fırlatıldıktan altı gün sonra Electron roketi, CAPSTONE uydusunu Ay’a olan seyahatini yapması için hür bırakacak. 25 kiloluk küçük uydu daha sonra dört aylık seyahatinin geri kalanını tek başına gerçekleştirecek. CAPSTONE Ay’a vardığında, yaklaşık altı ay boyunca yörüngesinin yörünge dinamiklerini test edecek.

Uydu ayrıyeten, uzay aracından uzay aracına navigasyon teknolojisini ve gelecekteki uzay aracının Dünya’daki vazife kontrolörleriyle bağlantı kurma muhtaçlığını azaltabilecek ve öbür uzay araçlarından sinyallerin iletilmesini bekleyebilecek tek taraflı menzil yeteneklerini test etmek için de kullanılacak.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir