1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA Güneşin Üzerinde Kocaman Bir Boşluk Buldu!

NASA Güneşin Üzerinde Kocaman Bir Boşluk Buldu!
0

NASA’nın uzay araçlarından biri güneşin üzerinde devasa büyüklükte bir delik tespit etti. Üstelik güneş, yavaş yavaş bu delik tarafından yok ediliyor, gezegenlerin soğumasına sebep oluyor gibi gözükse de aslında durum bundan farklı. Kulağa kıyamet alametlerinden birisi gibi gelen bu devasa delik her şeye rağmen tehlike arz etmiyor.

“Coronal Delik” olarak adlandırılan bu fenomen olay, güneşin atmosferinde zaman zaman gerçekleşen astronomik bir olay.

sunspot

NASA’nın dediğine göre; bu delikler, güneşin manyetik alanının açılmasını ve bu alanlardan güneş rüzgarlarının (sıcak malzeme taşıyan), yıldızlar arası uzaya bırakılmasını sağlıyor. İşte bu nedenden ötürü aslında gezegenlerimizin bu deliklere ihtiyacı var diyebiliriz.

yıllara göre coronal
1973’deki Oluşan Coronal deliklerin kıyaslaması.

Coronal delikler, etrafına göre daha soğuk bölgeler oldukları gibi burada gerçekleşen güneş rüzgarları, güneşin diğer bölgelerine göre 3 kat daha hızlı gerçekleşiyor. Ayrıca bu deliklerin haftalarca aynı yerde kaldıkları gözlemlendiği gibi, sürekli yer değiştirdikleri olduğu da gözlemlenmiş.

Yazımızdan anlayacağınız gibi bu devasa büyüklükteki delikler güneşin sonunu getirmeyecek gibi dursa da bazı konularda tehlikeli olabileceği düşünülüyor.

Örneğin bazı bilim adamları tarafından; Coronal deliklerden çıkan yüksek kütlede bir güneş rüzgarının, uydu ve radyo iletişim sistemlerine ciddi zararlar verebileceği düşünülüyor.

Peki sizce Coronal delikler bizlerin sonunu mu getirecek yoksa yaratılışın denge sağlayan bir mucizesi mi?

NASA'nın en son gözlemlediği coronal delik olayı.
NASA’nın en son gözlemlediği Coronal delik olayı.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/nasa-s-just-found-a-huge-hole-growing-on-the-surface-of-the-sun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir