1. Anasayfa
  2. Uzay

Curiosity Mars’taki 10. Yılında Kurumuş Göller Keşfetti

Curiosity Mars’taki 10. Yılında Kurumuş Göller Keşfetti
0

NASA’nın Mars’taki çalışmaları devam ederken Kızıl Gezegen’den değişik imgeler ve bilgiler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda NASA’nın Mars’ta keşif yapan aracı Perseverance, çalışmaları sırasında iniş yerinden tam 2 kilometre uzaklıkta insan çöpü bulmuştu. Bu çöpün Perseverance’a mı ilişkin olduğu yoksa Dünya’dan mı geldiği ise bulunamamıştı.

Tam 10 yıldır Mars’ın iklimini ve jeolojisini inceleyen keşif aracı Curiosity’nin yanı sıra NASA’nın Mars’ta araştırma yapmak için kullandığı birçok araç var. Bunlardan biri de uzay helikopteri Ingenuity. Geçtiğimiz haftalarda Mars yüzeyinde tek seferde 700 metre yol kat ederek rekor kıran Ingenuity ile yaptığımız haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Mars’ta göller ve akarsular olabileceği düşünülüyor

curiosity marstaki 10 yilinda kurumus goller kesfetti 0 Gam4Gg9n

2012 yılından beri MARS’ta faaliyetlerine devam eden ve araba büyüklüğünde olan Curiosity keşif aracı, sülfat içeren bir bölgenin imgelerini yakaladı. NASA, fotoğraftaki koyu renkli kayaların, antik akarsularda ya da göletlerde biriken kumlardan oluştuğunu düşünüyor.

curiosity marstaki 10 yilinda kurumus goller kesfetti 1 KSklP7pD

Curiosity, 2014 yılından beri Sharp Dağı olarak bilinen bir dağın eteklerine gerçek ilerliyor. Bu dağın tabanında bir vakit akan nehirlere ve göllere ev sahipliği yapmış, kil açısından hayli varlıklı bir bölge olduğu düşünülüyor. NASA’da çalışan bir proje bilimcisi olan Ashwin Vasavada, “Yıllardır Sharp Dağı’nda gördüğümüz göl yatakları artık yok. Bunun yerine, vakit zaman etrafında akan suların olduğu kuru kum dorukları üzere birçok ispat görüyoruz. Bu durum, tahminen de milyonlarca yıl evvel burada bir göl olduğuna dair bir işarettir” dedi.

NASA, kayalardaki değişen mineral bileşenlerine daha âlâ bakabilmek için bölgeden yeni bir örneğin yakında geleceğini açıkladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir