1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

99 Milyon Yıllık Kuş Kanadı Bulundu!

99 Milyon Yıllık Kuş Kanadı Bulundu!
0

Nature Communications gazetesi yaptığı haberle yaklaşık 99 milyon yıllık olan bir kuş tüyü bulunduğunu ortaya çıktı. Çok eski zamanlarda yaşayan, fosil olmaktan kurtulan kuşun tüyleri ilk ortaya çıktığında bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. İlk olarak fosil olma sürecinden sert dokunun kurtulduğu düşünülse de zamanla ortaya çıkan kanıtlarla sadece sert dokunun değil yumuşak dokunun da sağlam kaldığı fosilleşmediği sonucuna varıldı.

kus-tuyu-bulundu

Peki Bu Buluşu Çok Önemli Yapan Nedir?

Aslında binlerce yıllık fosilleşmemiş dokular mevcut -dinozor iskeletleri gibi- . Ama bunların yeni bulunan kuş kanadından farkı yumuşak doku olmamaları. Bu nedenle şu ana kadar bulunan fosil kalıntılara bakıldığında yumuşak dokuya hiç rastlanılmadığı görülmektedir. Fosilleşmenin mantığı düşünüldüğünde, yumuşak dokunun bu zamana kadar kalması fosilleşmenin doğasına aykırıdır. İşin tuhaf yanı aslında amberin içinde bulunan bu garip kuş tüyleri çok daha önceden bulunmuştu. Fakat bulunan amberin içindekinin kuş tüyleri olduğu yapılan yeni çalışmaların bulguları sayesinde ortaya çıktı.

Bu buluşla birlikte aynı zamanda, günümüzden 65 milyon yıl önce sona eren orta kretase döneminden ( mid-Cretaceous ) kalma bir amber katmanlarında korunmuş halde bulunan bir takım böcek, bitki ve hayvan kalıntılarına da rastlandı. Şüphesiz ki yapılan bu buluşlarla ortaya çıkarılan, içinde donmuş kertenkele ya da henüz keşfedilmemiş eski karınca topluluğu kalıntıları gibi büyük kalıntıları içeren amberler gezegenimizin geçmişini ortaya çıkarmaya devam edecek.

Orta Cretaceous dönemini resmeden bir çalışma.
Orta Cretaceous dönemini resmeden bir çalışma.

Amberin içerisindeki yumuşak doku kuşun kanadının sadece bir kısmını oluşturuyor. Fakat araştırmacılar bu buluş sayesinde eski kuşlar ve morfolojileri hakkında pek çok şey öğrendiler. Amberden bilgi elde etmek için X-ray ve micro-CT cihazlarını kullanan bilim adamlarının, bulunan parçalarının kemik yapısı ve düzenine dair yaptıkları incelemeler başarı ile sonuçlandı.

Bu antik kuşun kanadının üzerinde bulunan dikenler, tüylerinin birbirlerine kenetlenmiş halde olduğunu ortaya koyuyor. Bu veriden dolayı bilim adamları, antik kuşun fosilini diğer geleneksel kuş fosilleri ile karşılaştırdığında diğerlerine göre antik kuşların daha güçlü ve hızlı olduklarını düşündüklerini belirttiler.

giphy

Yaşanan bu gelişme bundan yüz milyon yıl önce Cretaceous ormanlarının üstünde uçan kuşların, en modern kuş tüylerine ve kanat yapılarına sahip kuşlar olduklarını ortaya koyuyor.

Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/astonishing-99millionyearold-bird-wings-found-preserved-in-amber/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir