1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

İlk Kuşların Uçmadan Önce Tüyleri Vardı

İlk Kuşların Uçmadan Önce Tüyleri Vardı
0

Eğer hangisi ilk oluştu, yumurta mı tavuk mu, sorusuna verilen cevaptan memnunsanız veya ilgili bir yapboz istiyorsanız bunu düşünün: uçan hayvanlar daha önceden yapmayı öğrendikleri şeye destek olmak için mi tüyler geliştirildi? Veya ilk tüyler mi geldi hayvanların gökleri almalarına çok gerekli mi oldu?
Cevap, tüyler bir görünün mekanizması olduktan sonra kullanıcıları göklere çıkmak için kullanmaya başladılar gibi görünüyor. Delil olarak, bir Archæopteryx iskeleti bulundu ve bacak tüylerinin uçmak için olduğu tespit edilmiştir.
Daha önce tespit edilen kuş soyundan örneklere rağmen, Archæopteryx kuşların erken evrim hakkında bilgi için kaynaklara gitmemiz gerektiğini hatırlatıyor.
Christian Foth Ludwig Maximilians Üniversitesinde alışılmadık iyi korunmuş Archaeopteryx’i İncelendi. “Tüm vücut pennaceous tüylerle kaplıydı,” diyor Foth ve yazarları The Nature raporunda. Üst bacaklarda 4-4.5 cm uzunluğunda tüyler vardı ama ayakta daha kısalardı. Bu arada, kuyruk tüyleri iki kat daha uzundu ve bu onları rakipler ve arkadaşlarına daha gösterişli yapıyordu.
Ayrıca yazarlar kuyruk tüylerin asimetrik olduklarını ifade ediyor, tıpkı modern uçan kuşların tüyleri gibi, tüyler bükülerek asansör etkisi yaratmak için şekillendirildi. Bu nedenle onlara”ikincil bir aerodinamik işlev,” sağlamış olabilir diyorlar.
Öte yandan bacak tüyleri kök etrafında simetrik onlar uçuş için az kullanılıyor. Bu tetrapteryx teorisini iyice azaltmaktadır, bu teori ilk kuşların uçmak için 4 kanatlarının olduğunu söylüyordu, ikisi önde ikisi arkada. Bu fikir bazı kuşların ilk yumurtadan çıktıklarında kendi ayakları üzerinde uzun tüylere sahip oldukları gözlemlendiğinde ortaya çıktı. Savunucular atavizmin biçimi olarak görüyorlar. Yeni doğan tüyü olsa da olmasa da 150 milyon yıl öncesi dinozor soyuna yolluyor bu tüylerin uçmaktan çok gösterişli olmak için kullanıldığı daha mümkün.
Aynı konuda karşılaştırılan diğer uçan kuşlarda, tüylerin farklı kullanımları olduğu tespit edildi yalıtım ve gizleme gibi, gösteriş en muhtemelen.
“pennaceous kuyruk, hindlimb ve gelişmiş maniraptoranlarının ve bazal avialans silah tüylerin filo genetik dağılımı analizi bu yapıların muhtemelen gösteriş için olduğunu, uçuş dışında bir işlevsel bağlamında gelişmiş olduğunu gösterir, “diyor yazarlar. Ancak daha sonra, “aerodinamik işlevleri için kullanıldılar.”
Stephen Luntz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir