1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

Eski Canavar Deniz Akrepleri Nazik Devler Miydi

Eski Canavar Deniz Akrepleri Nazik Devler Miydi
0

Birkaç yıl önce, bilim adamları yaklaşık 400 milyon yıl önce yaşamış dev bir deniz akrep (Acutiramus cummingsi) fosilini keşfetti. Bu iki metrelik canavarın denizlerin bir üst yırtıcı olduğu düşünülüyordu, avlarını takip etme ve tenis raketi büyüklüğündeki pençeleriyle parçalayabiliyordu. Oldukça korkunç geliyor değil mi? Eh, bizim için hayal kırıklığı ama Yale University College Cork bilim adamları tarafından yürütülen yeni araştırma bu canavarın kılık Kraken den daha nazik dev olduğunu öne sürdü.
A. cummingsi içeren Pterygotidae ailesinin üyeleri, bazı 436-402.000.000 yıl önce denizlerde dolaştı ve şimdiye kadar üzerinde yaşayan en büyük eklembacaklılar vardı ve boyları iki metreye ulaşıyordu. Şimdi nesli tükenmiş bu hayvanlar büyük (keskin dişleri ile kaplı, az değil) pençeleri ve ileriye dönük bileşik gözlere sahipti bu bilim adamların büyük ya da küçük zırhlı cephalopods avlayabilen ve sert kabukları ezebilen üstün yırtıcılar olduklarına inanmalarına yol açmıştı. Şimdi, ikinci kez, bir çalışma bu varsayımın biraz aceleci olabileceğini önerdi.
Birkaç yıl önce, Acutiramus’s kıskaçlarında yapılan bir araştırma açık sert kabukları çatlatabilmek için çok zayıf olduklarını buldu. Ayrıca pençelerin kısıtlı hareketliliği onları hızlı yüzen organizmaları yakalamaktan daha çok denizin dibinden av yakalamaya daha uygundu. . Biology Letters yayınlanan son çalışmada, araştırmacılar, bu canlıların çok kötü görme duyularına sahip olduklarına tespit edip üst avcıdan çok temizleyici olduklarını göstermişlerdir.
Araştırmacılar elektron mikroskobu yardımı ile birkaç A. cummingsi örneklerin gözleri inceleyerek bu keşif yaptılar. Göz büyüklüğü ve lens açısı tahminleri yaptılar ve daha sonra küçük yakınları ve modern eklembacaklılardan elde edilen veriler ile bu bilgiler karşılaştırıldı. A. cummingsi kötü görüş keskinliği olduğunu ve bu nedenle hızlı hareket eden avını yakalaması mümkün olmadığı sonucuna varmıştır. Bu dev yaratık bu nedenle yumuşak bedenli hayvanlar ile beslenmeye daha uygun olurdu, deniz salyangozları, ya da belki hatta bitkiler. Ancak, araştırmacılar bu fosillerden davranışları hakkında iddialar yapmanın zor olduğunu söylüyor, bu yüzden onların hala oldukça alıngan oldukları olasılığı hala vardır.
Justine Alfort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir