Mars’a Gitmek Ne Kadar Sürer?
0
Ad
0
(0)

Güneş sisteminin en önemli gezegenlerinden birisi olan mars, dördüncü sıradaki gezegendir. Renk olarak kızılımsı bir renge sahip olan Mars’ın iki farklı uydusu bulunuyor. Yapılan araştırmalar Mars’ın dünya gezegenine en benzer özelliklere sahip gezegen olduğunu gösteriyor.

Öyle ki Mars’ta su ve yaşamın olacağına dair önemli araştırmalar yapılmış ve bu konu ile ilgili bilgiler kesin olarak elde edilmiştir. Mars’ta üç farklı uzay gemisi bulunuyor. Uzay gemilerinin isimleri ise Mars Express, Mars Reconnaissance ve Mars Odyssey’tir. Mars gezegenin en önemli özelliklerinden bir tanesi de dünyadan, yani bulunduğumuz yerden çıplak gözle görülebiliyor olmasıdır.

Ad

Mars’a Gitmek İçin Ne Kadar Bir Süreye İhtiyaç Vardır?

Mars ile ilgili olarak merak edilen birçok soru bulunuyor. Bu sorulardan bir tanesi de dünyadan Mars’a doğru yapılan bir yolculuğun ortalama olarak ne kadar sürdüğüdür. Ancak bu soruya kesin olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü dünya ile mars arasındaki mesafede bazı faktörlerin etkisi vardır.

Dünya ile Mars arasındaki hiza ve Mars’a gitmek için kullanılan aracın fırlatma hızı direkt olarak iki gezegen arasındaki yolculuğun süresini etkilemektedir. Ancak yine de dünya ile mars arasındaki yolculuğun en az 150 gün, en fazla ise 300 gün, yani altı ay ile bir yıl arasında bir zaman aldığını söyleyebiliriz. Bunun dışında daha fazla yakıt harcayarak bu süreyi kısaltmak ta mümkündür.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir