1. Anasayfa
  2. Uzay

Perseverance, Mars’ta İnsan Çöpü Buldu

Perseverance, Mars’ta İnsan Çöpü Buldu
0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2021 yılında Mars’a indirdiği Perseverance isimli keşif aracı, Mars yüzeyinde pek de beklenmeyen bir şey buldu. Baş karışıklığı yaratan keşif, uzayın nasıl bir insan çöplüğüne dönüştüğünü göstermesi açısından endişe veriyor. Gelin daima birlikte bu enteresan olaya bakalım.

Mars’ta çalışmalarını sürdüren Perseverance, iniş alanından yaklaşık 2 kilometre ötede, uzay araçlarını korumak için geliştirilen termal battaniye kalıntıları buldu. Alında bu gereç, Perseverance’ta da bulunuyordu. Yapılan resmi açıklamada, “Bunu burada bulmuş olmak çok şaşırtan. Bu modül iniş sırasında mı buraya geldi yoksa rüzgâr mı buraya taşıdı?” tabirlerine yer verildi. Aslına bakacak olursak, termal battaniye modülünün Perseverance’a ilişkin olup olmadığı bile net değil.

İşte Mars’ta tespit edilen insan imali çöp

perseverance marsta insan copu buldu 0 pgw5wKPL

Perseverance’la birlikte Mars’a giden Ingenuity isimli helikopter, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir çalışma sırasında hem kendisinin hem de Perseverance’ın iniş yapmasını sağlayan materyallerin çöplerini görüntülemişti. Yaşanan son gelişme, bu çöplerin vakit içerisinde dağılabileceğini düşündürüyor. Bununla birlikte; gezegenimizden fırlatılan uzay araçlarının kalıntılarının yüz milyonlarca kilometre süzülüp Mars’a ulaşmış olma mümkünlüğünü da unutmamak gerek.

perseverance marsta insan copu buldu 1 uGKm9Bwd

*Ingenuit’nin Mars’taki insan çöplerini gösterdiği kuş bakışı fotoğraf

Açık konuşmak gerekirse Dünya yörüngesi esasen büyük bir çöplük haline gelmiş durumda. Fırlatılan uzay araçlarının kalıntıları ve ziyan gördüğü ya da ömrünü tamamladığı için artık atıl durumda olan uydular, Dünya’dan çıkışı düzgünce zorlaştırmış durumda. 1967’de imzalanan Dış Uzay Anlaşması uzayın bir çöplük haline gelmesini engellemeye çalışıyor olsa da bu mutabakat pek de bir işe yaramıyor. Dünya’yı gereğince kirleten insanlık, artık de gözünü uzaya dikmiş durumda…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir