1. Anasayfa
  2. İlginç

Boeing’in birinci uzay yolcuları belirli oldu!

Boeing’in birinci uzay yolcuları belirli oldu!
0

Boeing’in Starliner uzay aracı, Aralık 2019’daki başarısız vazifenin akabinde Mayıs ayında birinci başarılı test uçuşunu gerçekleştirdi. Başarılı geçen insansız uçuşun akabinde Boeing ilk mürettebatlı teste hazırlanıyor. NASA, Boeing Starliner ile uçacak birinci astronotları açıkladı.

Starliner’ın birinci astronotları belirli oldu!

NASA’dan yapılan açıklamaya nazaran Mürettebat Uçuş Testi (CFT) vazifesine Barry “Butch” Wilmore liderlik edecek. Eski bir Space Shuttle pilotu olan Wilmore’un birebir vakitte Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) iki sefer ziyaret ettiği belirtildi.

Diğer astronot ise daha evvel iki defa uzaya çıkan Yapay Williams olarak açıklandı. Williams, 2007’de istasyonun koşu bandında dört saatten fazla koşarak uzayda maraton koşan birinci kişi olmuştu. NASA astronotu ve üç kere uzaya çıkmış olan Mike Fincke ise yedek pilot olarak eğitim alacak.

CFT misyonunun tarihi NASA ve Boeing‘in Mayıs ayındaki mürettebatsız test misyonundan elde edilen uçuş bilgilerini değerlendirmelerini tamamladıktan sonra belirlenecek. Uzay ajansı, önümüzdeki ayın sonuna gerçek CFT için bir program açıklamayı planlıyor.

Boeing’in birinci uzay yolcuları Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden bir United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatılacak. Uzay yolcuları iki haftalık bir konaklama için ISS’ye yanaşmadan evvel Starliner’ın geçen ayki misyonunda kullandığı uçuş rotasını izleyecek.

boeingin birinci uzay yolculari belirli oldu 0 3F6QvKZl

NASA, hem Starliner hem de Atlas V’nin Mayıs ayındaki test uçuşunun tüm aşamalarında uygun performans gösterdiğini belirtti. Starliner, mürettebatlı uçuş testini de başarılı bir halde tamamladığı takdirde tıpkı SpaceX’in Crew Dragon’unda olduğu üzere ISS’ye daima uçuşlar gerçekleştirebilecek.

SpaceX, 2020 yılında birinci beşerli testleri muvaffakiyetle geçmişti. Crew Dragon o günden bu yana ISS’ye 5 farklı mürettabatlı uçuş gerçekleştirdi. Bir sonraki uçuş ise Ekim 2022’de planlanıyor. Pekala siz Boeing’in birinci mürettabatlı testi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir