1. Anasayfa
  2. İlginç

SpaceX’in Mars roketi için karar verildi!

SpaceX’in Mars roketi için karar verildi!
0

SpaceX, yeni jenerasyon roketini uzaya göndermek için Federal Havacılık Yönetiminin (FAA) müsaadesini bekliyor. FAA bu doğrultuda bir müddettir SpaceX‘in yeni roketinin fırlatılmasının kamu güvenliği yahut etraf için rastgele bir tehlike oluşturup oluşturmayacağını araştırıyordu. Sonunda yapılan araştırmalar son buldu ve SpaceX’in Mars roketi için kesin karar ortaya çıktı.

Starship roketi için müsaade çıktı

FAA, yapılan araştırmalar sonucunda SpaceX’in Güney Teksas’tan fırlatacağı roketin çevresel ıstırap yaratmadığı kanısına vardı. Yapılan çevresel değerlendirmede SpaceX’in fırlatacağı roketin Teksas yakınlarındaki Körfez Kıyısı boyunca “önemli bir etkisi” olmayacağı sonucu ortaya kondu.

Ancak kurum, Starship uçuşlarına başlamadan evvel SpaceX’i 75’ten fazla hareket planı ile görevlendirdi. Koşul koşulan bu hareket planları sayesinde etrafa verilen zararın en aza indirilmesi planlanıyor. Elon Musk’ın şirketinin yapması gereken hareketler ortasında, fırlatmaların evvelden bildirilmesi, bir biyolog tarafından bitki örtüsünün ve yırtıcı ömrün izlenmesi, fırlatma enkazının hassas habitatlardan uzaklaştırılması için eyalet ve federal kurumlarla uyum içerisinde çalışılması yer alıyor.

FAA’nın aldığı tedbirler ortasında ayrıyeten, insanların yakındaki plajı, parkı ve yırtıcı ömür sığınağını ziyaret edebilmeleri için fırlatma sırasında SpaceX sahasından geçen bir otoyolun kapatılma mühletini de kısıtlıyor. Kurum, otoyolun resmi tatillerde ve yılda beş hafta sonundan fazla kapatılamayacağını söyledi.

Bu karar toplumun aşikâr bir kısmını mutlu etmemiş üzere görünüyor. Başka yandan SpaceX ise çalışmalarına sürat vermeye başladı. Uzun vakittir üstünde çalışılan devasa SpaceX roketleri yakın vakitte uzaya gönderilecek.

spacexin mars roketi icin karar verildi 0 6PL6NDur

NASA’nın Ay görevi ve Elon Musk’ın Mars’ta kolonileşme planları doğrultusunda SpaceX’in Spaceship roketleri büyük kıymet taşıyor. Yaklaşık 122 metre uzunluğunda olan bu roketler tekrar kullanılabilir olma özelliğiyle de öne çıkıyor. Bu sayede uzay misyonlarını çok daha süratli gerçekleştirmeyi planlayan SpaceX, birebir vakitte maliyetleri de en az indirme gayesinde.

Peki siz SpaceX’in yeni Mars roketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir