1. Anasayfa
  2. İlginç

Araştırmaya Göre Sıcak Çikolata İçmek Beyne Yararlı

Araştırmaya Göre Sıcak Çikolata İçmek Beyne Yararlı
0

Yeni bir araştırmaya nazaran beynimizin sağlıklı ve hafızamızın güçlü olması için hayli lezzetli bir yol var: Sıcak çikolata tüketmek. Bunun nedeni ise bitkilerde, bilhassa de kakaoda bulunan kimi unsurların beyin sıhhati ve âlâ bir hafızayla bağlantılı olması.

Kakaoda bulunan bir çeşit besin olan flavonoidler, kandaki oksijen düzeyinin yükselmesini sağlayabiliyor. Böylece beynin daha sağlıklı olmasını mümkün hale getiriyorlar. Hatta bu besinler sayesinde sıcak çikolata, bilişsel süreçlere de takviye oluyor.

Sıcak çikolata beyne faydalı

1ef885947b71021cd386bc5d0e31964549b4b1bd

Birmingham Üniversitesi ve Illionis Üniversitesi’nden araştırmacılar, 18 yetişkin erkeğe gitgide zorlaşan bilişsel testler yaptı. Bu testlerde gönüllülerin yarısına içinde flavonoidler bulunan kakao içeceği verilirken kalan 9’u ise plasebo aldı.


Araştırma sonucunda gerçek kakao içeceği tüketenlerin testteki muvaffakiyet oranı, öbür kümeye oranla %11 daha yüksek oldu. Gerçek içeceği tüketenler, sorulara çok daha süratli bir biçimde karşılık verebilmeyi başardı.


Yapılan incelemelerde bedeninde daha fazla flavonoid bulunan gönüllülerin beynindeki kanın oksijen düzeyinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu da akıllara flavonoidler başarılı olma nedeninin daha yüksek oksijen düzeyi olduğunu, böylelikle bilişsel kapasiteyi geliştirdikleri fikrini getiriyor.


Çay da tıpkı tesire sahip

230fb71440c1fef346e5d6f47cf79d2ecdca262b

Öte yandan sıcak çikolata sevmeyenler için de bir alternatif bulunuyor. Ülkemizin gayrıresmi olarak ulusal içeceği diyebileceğimiz çay da flavonoidler manasında güçlü bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten kırmızı şarap, incir ve elma da bu bileşen açısından varlıklı.

Daha evvelki çalışmalarda da bilim insanları bu bileşeni içeren besinlerin beyin faaliyetlerine olumlu istikamette tesir ettiğini ortaya koymuştu. Yani deney her ne kadar sıcak çikolata özelinde yapılmış olsa da diğer bir flavonoid kaynağından da beslenmek isteyenlerin önünde hiçbir mahzur bulunmuyor. Bu unsur pek çok zerzevat ve meyvede farklı seviyelerde de olsa bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir