1. Anasayfa
  2. İlginç

Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir

Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir
0

Koronavirüsün dünyada görülmesinin birinci yılı arkamızda kalırken, virüsün tesirleri sürmeye devam ediyor. Kısa müddet evvel ‘koronavirüs mutasyona uğradı’ haberleri ile sarsılan umutlar yerini alınan önlemlere bırakmaya başladı.

Birinci evvel bildirildiği kadarıyla İngiltere’de görülen mutasyona uğramış yeni koronavirüs, öbür Avrupa ülkelerinde de tek tek karşımıza çıkıyor. Birleşik Krallık’ta başlayan bu ‘mutasyona uğramış koronavirüs’ ilerleyen süreçte en az beş ülkede daha görüldü ve tedbirler alınmaya başlandı. Birinci tedbirlerden birisi de dünyanın her yerine faal uçuşlar gerçekleştiren Türk Hava Yolları’ndan geldi.

Koronavirüs mutasyona uğradı, hangi tedbirler alınıyor?

Koronavirüs salgınından 2021 yılında sanki aşılar sayesinde kurtulacak mıyız derken, değişik bir haber ile yıkıldık. Koronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğramasının akabinde dünya yeniden alarm haline geçti. THY, önlem gayeli İngiltere ve Hollanda uçuşlarını 48 saatliğine durdurma kararı aldı.

Bunun yanı sıra yalnızca bu ülkelere değil birebir vakitte, Fransa, İtalya ve Belçika üzerinden yapılacak tüm uçuşların da askıya alındığı duyuruldu. Bunun ardından İspanya’dan da benzeri bir kararın çıkması da bekleniyor. Almanya’da ise şimdi mutasyona uğramış virüs görülmemesine karşın, İngiltere ve Güney Afrika ile seferlerin durdurulduğu açıklandı.

Koronavirüs Pozitif

Daha COVID-19 için aşı çalışmalarının sürdüğü bir süreç içindeyken, yeni mutasyona uğramış koronavirüs salgını için tedbirler çabucak alındı. Türkiye Avrupa’dan pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.  Kelam konusu mutasyon krizinin akabinde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Danimarka’dan Hollanda’dan ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye gerçekleştirilecek uçuşların süreksiz olarak durdurulduğunu açıkladı.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüs hakkında neler biliyoruz?

Mutasyona uğrayan bu yeni koronavirüsün birinci kere İngiltere’de görüldüğü aktarılıyor. Bilim insanlarının üzerinde çalışmalar yapmaya başladığı bu virüs söylenene nazaran eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı lakin daha ölümcül olduğuna dair bir bulgu şimdi yok.

Mutasyona uğraşmış yeni virüs İngiltere’nin akabinde Hollanda, Danimarka Avustralya, Belçika, Güney Afrika ve İtalya‘da görüldü. Yüzde 70 daha süratli yayılan virüs için uçuş seferleri durduruldu. İlerleyen günlerde mutasyona uğramış bu virüs hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde etmeyi umuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir