1. Anasayfa
  2. İlginç

ABD’de ilk vaka: Mutasyona uğramış virüs yayılıyor!

ABD’de ilk vaka: Mutasyona uğramış virüs yayılıyor!
0

Koronavirüsün mutasyon geçirdiğini ve birinci olayın da İngiltere’de görüldüğünü sizlere duyurmuştuk. COVID-19’dan daha süratli yayılan mutasyona uğramış virüs, Avrupa ülkelerinde süratle olayların görülmesine neden olmuştu. Bu sebeple pek çok ülke, giriş ve çıkışları yasaklamıştı. Bu kararların alınmasına karşın yeni virüs ABD’ye ulaşmayı başardı.

Mutasyona uğramış virüs ABD’ye kadar yayıldı

COVID-19’un mutasyona uğradığının duyurulmasının akabinde pek çok ülke yeni tedbirler almıştı. Türkiye’nin de aldığı tedbirlerden birisi olan İngiltere’den yapılacak uçuşların iptal edilmesi kararının üzerinden kısa bir müddet geçmiş olmasına karşın yeni virüs kıtalararası geçiş yapmayı başardı. ABD’deki birinci hadise ise Colorado’da görüldü. 20’li yaşlarda olan erkek hasta ülkedeki birinci mutasyona uğramış virüse yakanan kişi oldu.

Koronavirüs Pozitif

Yetkililerin bildirdiği kadarıyla Colorado’da Denver’in bir eyaleti olan Elbert bölgesinde birinci olay eyalet valisi tarafından doğrulandı. Associated Press‘te yer alan haberde açıklamasına yer verilen, Colorado Valisi Jared Polis:

”Bu yeni COVID-19 varyantı hakkında bilmediğimiz çok şey bulunuyor. Lakin Birleşik Krallık’taki bilim insanları dünyayı bu virüsün kıymetli ölçüde daha bulaşıcı olduğu konusunda uyarıyor. Colorado’nun sıhhati ve güvenliği bizim en kıymetli önceliğimizdir ve bu olayın yanı sıra tüm COVID-19 göstergelerini çok yakından izleyeceğiz” dedi.

Kelam konusu hastanın yakın vakitte bir seyahat geçmişinin olmadığını aktaran yetkililerin, yakın temaslı şahısları tespit edip onların öbür şahıslara virüsü bulaştırmaması için çalıştığı bildirildi. Birinci olayın İngiltere’de görüldüğü mutasyona uğramış virüs şu anda 17 ülkede karşımıza çıktı. Bunun yanı sıra pek çok ülkeden İngiltere’ye seyahat yasağı bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir