1. Anasayfa
  2. İlginç

Çin’in Ay’a çarpan roketi, teleskopla görüntülendi!

Çin’in Ay’a çarpan roketi, teleskopla görüntülendi!
0

Bu yılın başlarında SpaceX’in uydularından birinin, Ay’a düşüp krater açtığı haberini duymuştuk. Başlangıçta işin faturası SpaceX’e kesilecek üzere dursa da vakitle bu uydunun Çinlilere ilişkin Long March C3 roketi olduğu raporlanmıştı. Uzay çöpleriyle ilgili endişelerin doğmasına neden olan Ay’a çarpan roket, NASA tarafından kamuyla paylaşıldı.

Ay’a çarpan roket, NASA tarafından fotoğraflandı

NASA’nın yayınladığı manzarada roketin Ay yüzeyine verdiği ziyan açıkça görülüyor. Ay’ın varlığını tehdit eden bir hasar olmasa da gelecekte uzay çöplerinin ay yüzeyinde yeni kraterler açabileceği telaşı, paniğe neden oluyor. 2014 yılında uzaya gönderilip sonrasında roket sisteminden bir parçayı uzaya bırakan Long March 3C, bıraktığı modül ile yıllar sonra Ay’a çarpabilmişti.

cinin aya carpan roketi teleskopla goruntulendi 0 zpEZ6VE1
Ay’a çarpan roket

Hertzsprung kraterinin yakınlarında oluşan hasarla ilgili fazla ayrıntı mevcut değil. Lakin bu yılın başında bilgiler daha bulanıktı ve uydu modülünün SpaceX’e ilişkin olduğu sanılmıştı. Hasebiyle bu türlü bir karenin kamuyla paylaşılması bile büyük bir olay.

Birkaç yıl öncesine kadar uzaya gönderilen roketlerin yakıt deposu, fırlatmadan sonra uydudan ayrılıyordu. Uzayda sonsuz bir gezintiye çıkan uydu kesimleri bazen uzaydaki diğer cisimleri tehdit edebiliyordu. Lakin mühendisliğin getirdiği yeni sistemlerle yakıt deposunun ayrılmasından vazgeçildi. Böylelikle hem uyduyu geliştirmek kolaylaştı, hem de Memleketler arası Uzay İstasyonu üzere insan imali cisimler de daha inançlı hale geldi.

cinin aya carpan roketi teleskopla goruntulendi 1
Ay’a çarpan roket

Hala bu uydu modülünün Çin’e aitliğini sorgulayanlar olsa da sonuç çok değiişmiyor. Başta SpaceX’e ilişkin olduğu sanılan uzay çöpü, her halükarda Ay’a ve öbür uzay cisimlerine tehdit ögesi oluyor. Gelecek yıllardaki uydu dizaynlarının, en az uzay çöpü yaratacak biçimde tasrlanması gerekiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir