1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerji Santrali YEKA-1

Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerji Santrali YEKA-1
0

 Karapınar YEKA-1 GES İhalesini Kalyon Hanwha Grubu Kazandı

Şartnameye göre, konsorsiyumun Türkiye’de güneş modüllerinin tüm bileşenlerini kapsayacak şekilde yıllık en az 500 MW’lık üretim kapasitesine sahip olması ve yüzde 80 oranında Türk mühendislerin çalıştığı bir Ar-Ge merkezi kurması gerekmektedir. Yatırım tutarının 1,3 milyar dolar düzeyinde olacağı öngörülmektedir.

 

Toplamda 5000MW Olacak

Bugünkü rakamlara göre bittiğinde dünyanın en büyüğü olacak olan YEKA – 1 santrali, Konya Karapınar’daki atılımın da ilk ayağı. 2023 yılına kadar buradaki toplam kapasitenin 5000MW seviyesine ulaştırılması planlanılıyor. Hali hazırda dünyadaki en büyük kurulu güç, 850MW ile Çin’de yer alıyor. İkinci sırada ise Hindistan var ve toplam kapasite 648MW. ABD’deki Star 1 ve 2 ise 579MW.

 

İhaleyi kazanan firmayı Türkiye’de bu alandan elektrik üretebilmesi adına bir takım sorumluluklar da bekliyor olacak. Kazanan şirket, kullanılacak panelleri Türkiye’de üretim yapacak ve bunun için en az 500mW kapasiteli üretim tesisi kuracak. Tesisin ilk 500MW kapasiteli kısmı için yerlilik oranı %60, ikinci 500MW içinse yerlilik oranı %70 olacak.

İşler bununla da sınırlı değil elbette. Ayrıca bir adet de ARGE merkezinin açılması zorunlu tutulmuş. Bu merkezde solar panellerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacak ve burada çalışacak olan mühendislerin en az %80’i Türk olacak. Proje ile birlikte Türkiye’de yapılacak yatırımın yaklaşık toplam büyüklüğü 1.5 milyar dolar düzeyine ulaşacak.

 

 

Toplamda 600 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak güce sahip olacak olan tesis, 21 ayda tamamlanacak ve hizmet vermeye başlayacak. Hali hazırda solar enerjide kurulu gücü 709MW seviyesinde olan ülkemiz için bu hamle güneş enerjisinde ciddi bir sıçrama anlamı taşıyor.

 

İhaleyi, 6,99 cent/dolar teklifle Türk – Güney Kore ortaklığındaki Kalyon – Hanwha grubu kazandı. Kazanan konsorsiyum, açılacak ARGE merkezinde en az 100 tam zamanlı mühendis çalışacak.
Kaynak: https://www.donanimhaber.com/alternatif-enerji/haberleri/Turkiyeye-dunyanin-en-buyuk-gunes-santrali-YEKA–1-hakkinda-her-sey.htm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir