1. Anasayfa
  2. Çevre

Dünyanın En Eski Melodisi!

Dünyanın En Eski Melodisi!
0

Genelde iyi müziğin yaşı olmaz derler. Fakat bu lafı daha çok Beatles,Elvis gibi duayenler için kullanıyoruz. Peki aynı lafı 3.400 yıllık bir melodiye de diyebilir miyiz?

1950 yılında Antik şehir Ugarit’te ( günümüzde bombalar yağan suriye’de bulunan bir şehir )  bulunan milattan önce 1400’lü yıllara ait olan 29 adet tablet bulundu. Hurriler denilen medeniyete ait olduğu düşünülen tabletlerden bir tanesi incelendiğinde üzerinde müzik notalarına benzeyen işaretler bulundu. Hurriler’e ait olduğu düşünülen Arp müzik aletine oldukça benzeyen, sammûm adında bir müzik aleti için bestelenmiş.

Ugarit'te bulunan müzik notalarının bulunduğu tablet.
Ugarit’te bulunan müzik notalarının bulunduğu tablet.

Ayrıca tabletler detaylıca incelendiğinde bu tabletlerin, sammûm ismi verilen müzik aletinin nasıl çalınacağına dair yönergeleri de içerdiği gözlemlenmiş.

Sammûm denilen eski antik müzik aleti
Sammûm denilen eski antik müzik aleti

Tüm bu keşiflerin ardından dünya üzerinde bilinen en eski melodiye ulaşılmış oldu. Akadça dilinde şarkılarla söylenildiği düşünen melodi, günümüze uyarlanarak aşağıdaki halini almış.

Az sonra dünyanın en eski melodisini, antik müzik tarihi hakkında araştırmalarıyla meşhur olan Michael Levy performansı ile dinleyeceksiniz

 İşte dünyanın en eski melodisi!

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/is-this-the-worlds-oldest-melody/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir