1. Anasayfa
  2. İlginç

Sık Sık Kabus Görmek, Parkinson Belirtisi Olabilir!

Sık Sık Kabus Görmek, Parkinson Belirtisi Olabilir!
0

Günümüzün en önemli hastalıklarından birisi olan Parkinson hastalığı üzerinde bilim dünyasındaki çalışmalar süratle sürerken yakın vakitte değişik bir ilgi ortaya kondu. EClinicalMedicine’de yayımlanan yeni araştırma, ileri yaşlarda görülen kabusların Parkinson hastalığının erken belirtilerinden biri olabileceğini ortaya koydu.

Beyin işlevleri 12 yıl boyunca takip edilen 3.818 yaşlı erkek bireyle yapılan yeni çalışma, sık sık kabus görenlerin Parkinson hastalığına yakalanma mümkünlüğü iki kat daha fazla olduğunu gösterdi. Bu durumu yaşayan bireylere konan Parkinson teşhisinin birçok, çalışmanın birinci beş yılında kondu.

Parkinson için evvelce tedbir alınabilir:

sik sik kabus gormek parkinson belirtisi olabilir 0 z3i34HWJ

Çalışma, Parkinson teşhisinin konulması için de temelleri atacak bir bilgiyi ortaya koymuş oldu. Bilim insanları tarafından paylaşılan açıklamaya nazaran çalışmadan elde edilen sonuç, yaşlı yetişkinlere rüyalarının içeriği hakkında sorular sorulmasının teşhis konulmasında yardımcı olabilecek. Böylece titreme, sertlik ve yavaşlık üzere muhtemel fizikî semptomların başlangıcının durdurulması için de evvelden tedbir alınabilir olacak.

İlk tanıyı koyma konusunda hala zorluk çekilen Parkinson hastalığı ve uyku ortasındaki ilgi uzunca vakittir bilim dünyasında inceleme konusu olmaya devam ediyor. Son çalışmaya emsal bir biçimde daha evvel yapılan bir çalışma da Parkinson hastası olan bireylerin dörtte birinin rahatsız edici düşler gördüğünü ortaya koymuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir