1. Anasayfa
  2. İlginç

Schrödinger Denklemini Çözen Bir Yapay Zeka Geliştirildi

Schrödinger Denklemini Çözen Bir Yapay Zeka Geliştirildi
0

Kuantum kimyasının en büyük maksadı, uzayda muhakkak bir sistemde bulunan moleküllerin kimyasal ve fizikî özelliklerinin, laboratuarlarda uzun süren araştırmalara gerek kalmadan daha süratli bir halde tanımlanması olarak kabul ediliyor.

Schrödinger Denklemi, kuantum kimyasında etkin olarak kullanılsa da her vakit kesin ve net sonuçlar elde etmiyordu. Lakin Berlin Freie Üniversitesi’nde misyon yapan bir küme bilim insanı, daha evvel hiç görülmemiş bir doğruluk ve hesaplama kombinasyonuna ulaşan bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka, kuantum kimyasında Schrödinger Denklemini hakikat bir biçimde kullanarak kesin sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Karmaşık kalıpları ve güç denklemleri çözebilen bir hudut ağı geliştirildi

a66c67626e50b9ff6ad1b9fc500659049ae06ac5

Bir parçacığın momentumu ve gücü üzere tüm bilgileri içinde barındıran ve Schrödinger denkleminde kullanılan dalga işlevi, kuantum kimyasının da merkezinde yatıyor. Dalga işlevi, yüksek boyutlu bir bileşen olduğu için, tüm moleküllerin birbirleriyle etkileşime nasıl geçtiklerini tam olarak ortaya koyamıyor ve birden fazla molekülün tanımlanmasına pürüz oluyordu.

Üniversitedeki bilim insanları, dalga işlevlerini tek tek tahlil etmenin yanı sıra, elektronların çekirdek etrafında nasıl konumlandığını ve birbirleriyle nasıl etkileşime geçtiklerini ortaya koyan bir hudut ağından oluşan bir yapay zeka teknolojisi geliştirdi.

Araştırmayı yürüten takımın bir modülü olan Dr. Jan Hermann, geliştirmiş oldukları hudut ağı ile ilgili şu kelamları lisana getirdi: Dalga işlevlerinin asimetrik olmak üzere garip bir huyu vardır. İki elektron karşılıklı etkileşime girdiğinde, dalga işlevinin biçim değiştirmesi gerekir. Biz de geliştirmekte olduğumuz hudut ağına bu özelliği ekleyerek, daha net sonuçlar elde edilmesini sağladık.

“Yapay zekanın temeline fizik inşa ettik”

a246c94c761a5775b4f2b0285e1f968040afc3d4

Takım çalışmasını yöneten profesör Frank Noe, araştırmayla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Yapay zekanın temeline fiziği inşa etmek son derece kıymetli bir konudur. Bu sayede bilhassa kuantum alanında, yanlışsız kestirimler ve çıkarımlar yapılabilir. Bilim insanları bu konuda yapay zekaya kıymetli katkılarda bulunabilir ve grubumuzun de yapmaya çalıştığı şey tam olarak bu.”

Noe ve Hermann eşliğinde yürütülen bu çalışmanın endüstriyel alanda kullanılması için daha önünde çok uzun bir yol var. Bu araştırmanın şimdi başlangıç düzeyinde olduğunu belirten uzmanlar, bu kadar esaslı bir probleme yeni bir yaklaşımlarının olmasının son derece heyecan verici olduğunu lisana getiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir