1. Anasayfa
  2. İlginç

Uğur Şahin; Koronavirüs Aşısı Yeni Tip Virüse Karşı Tesirli

Uğur Şahin; Koronavirüs Aşısı Yeni Tip Virüse Karşı Tesirli
0

İngiltere’de yeni tip SARS-CoV-2 VUI 2020 virüsünün görülmesinin akabinde en çok tasa barındıran soruların ortasında, bu yeni varyantın aşılara karşı direnç gösterip göstermeyeceği bulunuyordu. Pfizer / BioNTech ve Moderna üzere tesiri kanıtlanmış aşılar, birçok ülkede onaylandı ve yeni tip virüsün görülmesinin akabinde gözler bu aşıların geliştiricilerine çevrildi.

Birinci açıklama, BioNTech şirketinin kurucu ortağı bilim insanı Uğur Şahin’den geldi. Şahin, Pfizer ile birlikte geliştirmiş oldukları aşıyı 20 farklı varyantın üzerinde denediklerini ve hepsinde aşının virüsü etkisiz hale getirdiğini lisana getirerek, Pfizer ve BioNTech aşısının yeni tip virüs üzerinde de tesirli olacağının altını çizdi.

Aşı, mutasyona uğrayan virüsü de etkisiz hale getirebiliyor

4a33232eab655f089764329a565dd59b8bef98bb

Alman basınına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin, virüsün güçlü bir mutasyona uğradığını lakin Pfizer ile geliştirmiş oldukları aşının yeni varyant üzerinde de tesirli olacağını söyledi. Şahin, aşının çoklu bağışıklık reaksiyonları geliştirdiğini, içinde bulunan antikorların virüse ağır bir formda kenetlenebildiğini ve bu sayede mutasyonlu bile olsa virüsün etkisiz hale geleceğini lisana getirdi.

Şahin, geliştirmiş oldukları aşıyı yeni tip VUI 2020 üzerinde test edeceklerini ve bu çalışmaların 2 hafta sürebileceğini lisana getirdi. Çalışmalar hala devam ediyor olsa da Şahin, aşının savunma sisteminin “önemli ölçüde” etkilenmeyeceğini vurguluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir