1. Anasayfa
  2. Eğitim

Gemi Mühendisliği

Gemi Mühendisliği
0

 

Son zamanların en popüler mesleklerinden bir tanesi olan gemi mühendisliği, çok sayıda kişi tarafından yaygın olarak tercih edilen bir meslektir. Gemi mühendisliği ya da gemi inşaatı mühendisliğinde eğitim alan ve hizmet veren kişiler, deniz üzerinde yer alan bütün deniz taşıtlarının tasarımı ve projelendirilmesi alanında hizmet verirler. Bunun dışında tüm deniz taşıtlarının geliştirilerek üretim aşamasında sokulması da gemi mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

cat_gem5

Gemi Mühendisliği Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Üniversitelerin gemi mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler birçok farklı alanda ve şirkette iş sahibi olabilirler. Eğer deniz taşıtlarının ihtiyaca göre planlanması ve geliştirilmesi planlanıyorsa ofis ve bürolarda rahatlıkla gemi mühendisliği mesleği icra edilebilir. Eğer deniz araçlarının inşa edildiği, yani üretildiği bir sektörde hizmet verilmesi isteniyorsa da çeşitli tersanelerde uzay mühendisliği olarak görev yapılabilir.

Ancak verdiğimiz iki örnekte olduğu gibi gemi mühendislerinin bulundukları sektörlere göre durumu kıyaslandığında büro çalışanlarının daha pasif bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Çünkü ofis ve büroda bulunan gemi mühendisleri sürekli olarak masa başında çalışarak projeler geliştirirken, deniz araçlarının üretimi alanında çalışan kişiler de sürekli olarak aktif ve hareketli bir şekilde çalışma hayatlarına devam ederler.

Bu yüzden üniversitelerin gemi mühendisliği bölümünü bitiren kişiler ilerideki çalışma hayatlarına göre her iki iş kolundan bir tanesini tercih edebilir. Ayrıca gemi mühendisleri gemiler seyir halinde iken de görev alabilirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir