1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA’nın 10 kentilyon dolarlık Psyche projesi risk altında!

NASA’nın 10 kentilyon dolarlık Psyche projesi risk altında!
0

NASA, metal açısından epey güçlü olan bir asteroidi incelemek için uzun bir müddettir çalışmalarda bulunuyor. Büyük bir rezerve sahip asteroidi incelemek üzere geliştirilen Psyche uzay aracının son testlerine Mart ayında başlanmıştı. Lakin Ağustos ayında gerçekleşmesi beklenen projede sorun büyük görünüyor.

Psyche uzay aracını denetim eden yazılım sorunu, projeyi 1 yıl erteledi

Metal açısından güçlü asteroid 16 Psyche’yi keşfetmek için tasarlanmış bir sonda olan Psyche, ekonomik açıdan bakıldığında NASA için epey değerli bir proje durumunda. Uzay madenciliği olarak da bakıldığında şimdiye kadar ki en büyük projelerden birisi olabilecek Psyche, son devirde kimi sıkıntılarla boğuşuyor.

Geçtiğimiz haftalarda NASA, Psyche uzay aracını denetim eden yazılımda küçük çaplı sorun oluştuğunu ve bu yüzden 20 Eylül 2022’de fırlatmanın gerçekleşeceğini söylemişti. Fakat görünen o ki projeyi riske atabilecek yazılım sorunu giderilemedi. NASA, fırlatmanın 2023’ün ortalarına yanlışsız ertelendiğini belirtti.

nasanin 10 kentilyon dolarlik psyche projesi risk altinda 0 pkCkdyXZ

Güneş sistemimizin içerisinde Mars ile Jüpiter ortasında Psyche isimli asteroidin 10 kentilyon dolar kıymetinde madene sahip olduğu iddia ediliyor. 225 km çapındaki asteroit, neredeyse tamamı demir ve nikelden oluşan bir yapıya sahip. 

nasanin 10 kentilyon dolarlik psyche projesi risk altinda 1 3UDuCm7y

Eğer beklendiği üzere 2023 yılında fırlatma gerçekleşirse Psyche uzay aracının asteroide ulaşması 2029 yılında olacak. Öte yandan birtakım bilgilere nazaran projenin 2023 yılında gerçekleşmeme ihtimali de bulunuyor. Sorun çözme ve gerekli testler 2024 yılına kadar da sürebilir.

Uzay madenciliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir