1. Anasayfa
  2. İlginç

Probiyotikler Depresyona Karşı Kullanılabilir

Probiyotikler Depresyona Karşı Kullanılabilir
0

Hepimizin bildiği üzere depresyon, her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkilemesiyle çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olarak gösteriliyor. Bu nedenle de depresyona deva bulmaya ve tedavileri geliştirmeye yönelik yeni araştırmalar bilim insanları tarafından daima yapılıyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda depresyon ve kaygıya tahlil arayanlara toplumsal medyaya orta vermenin uzmanlar tarafından önerildiğini sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi ise İsviçre’de bulunan bilim insanları, tüketildiklerinde sıhhat üzerinde olumlu tesir yaptıkları düşünülen mikroorganizmalar olan probiyotiklerin depresyona karşı gayrette değerli bir rol oynayabileceğini açıkladı. Uzmanlara nazaran sıhhat konusunda değerli bir rol oynayan bağırsak florası (bağırsakta bulunan mikroorganizmalar), depresyonu etkileyebilir.

Probiyotiklerin belirtileri azalttığı gözlemlendi

probiyotikler depresyona karsi kullanilabilir 0 tFglwYBs

Daha evvelki araştırmalar, depresyonu olan hastalarda sindirim ve bağırsak problemlerinin daha yaygın olduğunu ortaya koymuştu. Bu bireylerin bağırsak florası farelere implante edildiğinde de farelerde depresif davranışın tesirinin arttığı gözlemlenmişti. Bu nedenle araştırmacılar, bağırsaklardaki bakteri topluluğunun bileşiminin depresif belirtilerde değerli olduğunu düşünmeye başladı.

Basel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geçtiğimiz haftalarda yayımlanan bu araştırma, probiyotiklerin depresyon tedavisine takviye olabileceğini ortaya koydu. Yapılan çalışmada, 31 gün boyunca antidepresana ek olarak 21 hastaya probiyotik, 26 hastaya ise plasebo ilaç verildi. Bulgular incelendiğinde antidepresan kullananların genelinin depresyon belirtilerinin azaldığı; lakin probiyotik kümesinde bunun daha da ileri seviyede olduğu göze çarptı.

Ek olarak bağırsak florasında süreksiz bir değişiklik gözlemlendiği de aktarıldı. Buna nazaran probiyotik kümede, belirtilerin azalmasının yanı sıra laktik asit bakterilerinde artış yaşandı. Sıhhate olumlu tesirleri bulunan bu bakterilerin düzeyinde tedaviden sonraki dört haftada azalma görüldü. Araştırmanın müellifleri da bununla ilgili “Bu, dört haftalık tedavinin yeterli olmayabileceğini ve bağırsak florasının yeni bileşiminin stabilize olmasının daha uzun sürebileceğini ortaya koyuyor” tabirlerini kullandı.

Kısacası araştırma, probiyotiklerin depresyon tedavisinde kıymet arz edebileceğini ortaya koydu. Fakat uzmanlar, her ne kadar faydalı olsalar da probiyotiklerin tek başına depresyona tahlil olmayacağını kelamlarına ekliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir