1. Anasayfa
  2. İlginç

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yarın Tekrar Çalıştırılacak!

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yarın Tekrar Çalıştırılacak!
0

Bilim ile ilgili olan yahut olmayan neredeyse herkes en az bir kere ‘karanlık madde’yi duymuştur. Fakat birçoğumuz için karanlık husus hala bir gizemden ibaret. Üstelik karanlık unsurun kainatın büyük bir kısmını kapladığı düşünüldüğünde, hala açıklanamayan sırlarının olması epey farklı.

Daha evvel karanlık unsurun sırlarını çözmek hedefiyle pek çok araştırma yapıldı. Gerçekten araştırmaların birçoğu bu sırların büyük bir kısmını açıklayamadı. CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ise Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) yardımıyla bu sırları çözebileceğine inanıyor.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yarın tekrar faaliyete geçiyor

buyuk hadron carpistiricisi yarin tekrar calistirilacak 0 yXaHYU7Z

CERN’de yapılan araştırmalar sonucu 2012 yılında büyük bir keşif gerçekleştirilmiş ve Higgs bozonu isimli parçacık bulunmuştu. Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak geçen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) yardımıyla bulunan Higgs bozonu, o devir büyük bir ses getirmişti. Fakat LHC, son 3 yılda büyük bir bakımdan geçirilere bir dizi tamir ve yükseltme süreci gördü. Geçtiğimiz aylarda da Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın karanlık maddeyi araştırmak için içinde bulunduğumuz Temmuz ayına kadar tam gücüne ulaşacağını bildirmiştik.

Yeni keşfi için hazır olduğu bildirilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, yarın tekrar çalıştırılacak. CERN’de karanlık unsur takımında yer alan parçacık fizikçisi Dr. Clara Nellist, yeni keşifler için epey umutlu olduklarını belirtti. Nellist, yapılan süreçler sonrası karanlık hususun sırlarını çözebilmesi için CERN, yılda 300 bin hanenin gereksinimini karşılayacak kadar elektrik tüketeceğini bildirdi. Rekor seviyede güçle çalışacak olan LHC’nin bu sayede cihanın en büyük sırlarından birisini aydınlatabilmesi bekleniyor.

Karanlık husus parçacıkları ile ilgili şimdiye kadar elde edilen kesin bir bilgi yok. Bu da araştırmacıları her geçen gün daha çok teşvik eden bir durum. Şimdi keşfedilmeyen ve evrenin yüzde 80-85’lik bir kısmını kapladığı düşünülen karanlık unsurun tam olarak ne olduğu bile bilinmiyor. CERN araştırmacıları, yarın Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın bu gizemi aydınlatabileceğini söylüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir