1. Anasayfa
  2. İlginç

En Büyük Nilüfer Bitkisinin Özel Bir Cins Olduğu Anlaşıldı!(Victoria Boliviana)

En Büyük Nilüfer Bitkisinin Özel Bir Cins Olduğu Anlaşıldı!(Victoria Boliviana)
0

İngiltere’deki Kew isimli bölgede bulunan 177 yaşındaki dünyanın en büyük nilüferi “Victoria” ile ilgili değerli bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda bu dev nilüfer çiçeğinin eşsiz bir tıp olduğunu ispatlamayı başardılar. Daha evvelki inanış, Kraliçe Victoria’dan ismini alan çiçeğin iki cinsinin olduğu yönündeydi.

Bu nilüfer çiçeğinin yeni bir tıp olduğunun anlaşılması ile isim değişikliğine gidildi. Bolivyalı bilim insanlarının da katkı yaptıkları çalışmalar nedeniyle, bu dev bitki artık “Victoria Boliviana” olarak isimlendirilecek.

İşte yeni bir tıp olduğu anlaşılan dev nilüfer çiçeği

en buyuk nilufer bitkisinin ozel bir cins oldugu anlasildi 0 c7tvQbPT

Yaptıkları keşifle ilgili açıklamalarda bulunan Natalia Przelomska, biyolojik çeşitlilik kaybının hızla arttığı bir periyotta yeni bir çeşit keşfi yapmanın çok değerli olduğunu lisana getirdi. Dr. Alex Monro tarafından yapılan açıklamalarda ise bir cins içindeki yeni bir tıbbın keşfinin botanik dünyasında inanılmaz bir muvaffakiyet olduğu belirtildi.

Victoria nilüferlerinin suda yüzen yapraklarının çapı 3 metreye ulaşabilir. Sapları ise 8 metre kadar derinliklerde bulunur. Tartı eşit dağıtılabilirse, bu bitki 70 kilogram tartısındaki bir insanı rahatlıkla taşıyabilir. Fakat bu büyüklüğe karşın yapraklar üzerinde açan çiçek, sadece 48 saat dayanır. Bundan sonraki süreçte yeşil yaprak, hayatını sürdürmeye devam eder…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir