1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Artık İdrarınız İle Telefonunuzu Şarj Edebileceksiniz!

Artık İdrarınız İle Telefonunuzu Şarj Edebileceksiniz!
0

Telefonlarımızda yaşadığımız şarj sıkıntısı, cebimizdeki minik teknolojik aletlerin akıllı birer bilgisayara dönüşmesi ile gün geçtikçe kendini hissettiriyor. Powerbank, güneş enerjili şarj aletleri, ekstra şarj sağlayan kılıflar derken şimdi de karşımızda başka bir yenilik var.

Artık Telefonunuzu İdrarınız Sayesinde Şarj Edebileceksiniz!

İngiliz araştırmacılar bir insan mesanesi kadar idrar ile akıllı telefon bataryasını tamamen şarj etmenin yolunu buldular. Herşey ürin denilen bu atığı enerjiye çevirme projeleri ile başladı. Yapılan her bir yeni bir araştırma sayesinde banyoda hiçbir enerji kaynağına gerek duymadan telefonunuzu şarj edebilmenin önünü açtı.

Yapılan araştırmalara göre tam boş bir akıllı telefon bataryası 4.2 litre insan idrarı ile şarj edilebiliyor. Fakat bir insanın 4.2 litrelik bir ürin üretmesi mümkün değil. Ancak buna rağmen yapılan testlerde görülmüş ki Samsung Galaxy model bir telefon 600 mililitre idrar ile 3 saatlik bir dolum gerçekleşiyor.

Peki nasıl oluyor da idrar ile telefon şarj edilebiliyor?

idrar-ile-telefon-sarj2

Bu araştırma için, araştırmacılar katot ve anot olarak bilinen, elektron akışını oluşturmak için kullanılan iki çubukla birlikte mikroorganizmalardan enerji üreten Microbial Fuel Cells adı verilen hücreler kullanılmış. Bu iki malzeme ile idrar bir araya geldiğinde kimyasal bir tepkimeye uğrayarak anaerobic bir enerji üretimi gerçekleşiyor. Bu nedenle idrarın bu hücreler ile temasının sağlanması gerekiyor. İşte tam olarak bu şekilde çişimiz ile telefonumuzu şarj etmiş oluyoruz.

Bu sene, bitkiler kullanılarak telefon şarj edebilme gibi bir gelişme yaşandıktan sonra çişimiz ile de telefon şarj edebiliyor konumuna gelmiş olduk.

Bakalım teknoloji bizi daha ne kadar şaşırtacak!

Kaynak:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306261916307814

http://www.iflscience.com/technology/you-can-now-charge-your-smartphone-with-your-pee/

http://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2013/cp/c3cp52889h

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir