1. Anasayfa
  2. İlginç

UV LED’ler, İnsan Koronavirüsünü Süratli Bir Formda Öldürüyor

UV LED’ler, İnsan Koronavirüsünü Süratli Bir Formda Öldürüyor
0

Dünya genelinde 76 milyondan fazla beşere bulaşan ve 1,6 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19 salgını ve hastalığa sebep olan SARS-CoV-2 virüsüyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırmada ise umut vaat eden bir gelişme yaşandı.

Bilindiği üzere koronavirüsün birçok farklı çeşidi bulunuyor. Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran ultraviyole ışık yayan diyotlar (LED), beşerdeki koronavirüsü epeyce süratli ve verimli bir halde öldürebiliyor. Tıpkı verimlilik şu anda tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19’un sebebi SARS-CoV-2 virüsüne karşı da gösterilirse bu teknolojinin koronavirüse karşı uğraşta uygun fiyatlı bir yol sunacağı belirtiliyor.

LED, insanlarda görülen koronavirüsü öldürebiliyor

79d7c6408ae4f675921cfe99ba3baf93e775e61c

Teneffüs yolundan çıkan damlacıklar vasıtasıyla bulaşan koronavirüsün ağız, burun ve gözden çıkan salgılarla temasta bulunmuş yüzeyler aracılığıyla da bulaşabileceği biliniyor. Environmental Research mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran virüs; hastane odalarında, asansörlerde, havalandırılmamış ve kalabalık alanlardaki yerlerde görülebiliyor.

SARS-CoV-2 virüsünün paslanmaz çelik ve plastik üzere yüzeylerde de birkaç gün boyunca yaşayabildiği biliniyor. Virüsü efektif bir formda dezenfekte etmenin yolunu bulmaya çalışan Tel Aviv Üniversitesi, Haifa Üniversitesi, Oranim Academic Collage ve Chaim Sheba Medical Center araştırmacıları, UV LED’in insanlarda görülen koronavirüsü etkisiz hale getirip getiremeyeceğini araştırdı.

Çeşitli dalga uzunluklarında ışık yayan UV LED’leri test eden araştırmacılar, 285 nm dalga uzunluğunun virüsü etkisiz hale getirmek için epey tesirli olduğunu tespit etti. 265 nm dalga uzunluğu ise 30 saniyeden kısa bir müddette koronavirüsün %99,9’unu etkisiz hale getiriyor. Öbür virüslerin de benzeri bir hassaslık göstermesi, bu teknolojinin SARS-CoV-2 de dahil olmak üzere insanlarda görülen koronavirüs tiplerine karşı da kullanışlı olabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, yalnızca 285 nm dalga uzunluğuna sahip UV LED değil tıpkı vakitte daha ucuz ve kullanıma hazır olan 265 nm dalga uzunluğuna sahip UV LED’lerin de virüsü etkisiz hale getirmesinin epey kıymetli olduğunu söyledi. Araştırmacılar, ayrıyeten bu testleri SARS-CoV-2 değil, HCoV-OC43 üzerinde yaptıklarını ve gelecekteki çalışmalarının direkt olarak COVID-19’a sebep olan virüsü amaç alacağını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir