SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı

 SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı
Okunuyor SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı
0
(0)

SpaceX NROL-108 vazifesi kapsamında fırlatacağı uyduyu nihayet muvaffakiyetle gönderdi. Daha evvelden 2 defa erteleme kararı alan fırlatış süreci için dün bir sefer daha deneme yapıldı. Toplamda 3. denemede gönderilen uydunun hangi emelli kullanılacağı ise bilinmiyor.

Uydunun ABD Ulusal Keşif Ofisi’ne ilişkin olduğu belirtilirken, kimi kaynaklar bir casus uydu gönderme misyonunun yerine getirildiğini belirtiyor. Uydunun teknik ayrıntıları hakkında bilgi paylaşılmaması da uydunun bir casus uydu olduğu istikametindeki kuşkuları güçlendiriyor.

SpaceX NROL-108 vazifesi muvaffakiyetle tamamlandı

SpaceX’in 2020 yılı için son fırlatma süreci muvaffakiyetle sonuçlanmış oldu. 2020 için 26 adet fırlatma vazifesini yerine getiren SpaceX, bu alanda başarılı firmalardan biri olduğunu gösterdi. Evvelki 2 denemenin bilakis rastgele bir sıkıntıyla karşılaşmayan fırlatma, planlandığı halde gerçekleşti.

Toplamda 8 dakika 25 saniye süren fırlatma, uydudan ayrılma ve inme süreci, SpaceX NROL-108 vazifesinin başarılı bir biçimde yerine getirilmesine yetti. Falcon 9 roketi kalkıştan sonra gerekli yüksekliğe ulaştıktan sonra uydudan ayrıldı. Sonrasında dönüş sürecine başlayan roket, kısa bir mühlet içinde belirlenen noktaya inişini gerçekleştirdi. SpaceX tarafından yayınlanan görselde sürecin nasıl olduğunu inceleyebilirsiniz.

Kelam konusu fırlatış için de SpaceX’in YouTube kanalında görüntü yayınlandı. Türkiye’nin kullanacağı TURKSAT 5A uydusu da Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın