1. Anasayfa
  2. İlginç

SpaceX tarih yazdı: 36 saatte 55 uydu!

SpaceX tarih yazdı: 36 saatte 55 uydu!
0

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX uzay seyahati konusunda değerli adımlar atmaya devam ediyor. Uzay alanında birçok yeniliğe imza atan şirket, tarih yazmayı da sürdürüyor. SpaceX çok kısa bir müddet içerisinde üç farklı roket ile 55 uyduyu uzaya yollayarak değerli bir muvaffakiyete daha imza attı.

SpaceX çok kısa bir müddet içinde 3 roketi yörüngeye yolladı

SpaceX, Cuma günü Kennedy Uzay Merkezi’nden 53 adet Starlink internet uydusunu fırlattıktan sonra, Cumartesi günü Kaliforniya’dan bir Alman radar uydusunu uzaya gönderdi. Pazar günü sabah saatlerinde ise Cape Canaveral’dan bir Globalstar bağlantı uydusu uzaydaki yerini aldı. Şirket yaklaşık 36 saat içinde üç roketi uzaya yollayarak büyük bir rekora imza attı.

Şirket 158, 159 ve 160. Falcon 9 uçuşunu yalnızca 36 saat 18 dakikada tamamlamayı başardı. Çağdaş uzay tarihindeki en süratli üçlemeyi yapan şirket yıl sonuna kadar 50’den fazla daha roket fırlatmayı planlıyor.

SpaceX, Cuma günü akşam 19.09’da Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A pistinden 53 adet Starlink uydusunu taşıyan Falcon 9 roketini uzaya yolladı. Yirmi iki saat sonra, Cumartesi 17.17’de öteki bir Falcon 9, Almanya’nın SARah 1 radar keşif uydusunu Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye çıkardı.

Pazar günü ise sabah 07.27’de Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan bir öteki Falcon 9 havalandı. Saat 09.20 civarında, Globalstar FM15 uydusu kendi başına uçmak üzere roketten ayrıldı. Böylece SpaceX’in üçüncü uçuşu iki günden kısa bir sürede tamamlanmış oldu.

SpaceX’in iki günden kısa bir mühlet içinde 3 farklı roket ile 55 uydu fırlatması hayli etkileyici. Pekala siz SpaceX’in bu kadar kısa bir müddet içerisinde bu derece fazla uydu fırlatabilmiş olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir