1. Anasayfa
  2. İlginç

Ay’da yapılacak evlerin görselleri paylaşıldı!

Ay’da yapılacak evlerin görselleri paylaşıldı!
0

Elon Musk uzun müddettir uzay turizmi için çalışmalarını sürdürürken, Avrupa Uzay Ajansı ve NASA üzere kurumlarda astronotların uzayda konaklamasını sağlayacak tahliller üzerine baş yoruyor. Bu kapsamda Avrupa Uzay Ajansı yahut kısa ismiyle ESA, birinci astronot konutlarının nasıl görüneceğini ortaya koyan görseller yayınladı.

Cowley astronotların yaşayacağı silindir halindeki bu meskenlerin 10 yıl içerisinde inşa edilmeye başlanacağına inanıyor. Fakat kelam konusu yapıların radyasyona karşı sağlam bir biçimde inşa edilmesi gerekiyor.

Ay’da inşa edilecek olan evler!

2024 yılına kadar Ay’a bir bayan ve bir erkek astronot göndereceğini açıklayan NASA, Artemis uzay misyonuna uygun gördüğü 18 astronotun ismini 9 Aralık tarihinde açıklamıştı. Dünyanın uydusu Ay’a sürdürülebilir bir koloni inşa etmek bu misyonun kesimlerinden birisi.

ay da insa edilecek evler 2

Kolonideki mühendislerin, kraterlerdeki buzdan su üretmek üzere Ay’daki kaynakları nasıl kullanacağını öğrenebilmesi planlanıyor. NASA’nın amacı 2030’lara kadar bir bayan ve bir erkek astronot daha göndermek.

ay da insa edilecek evler 1

Bu kapsamda Ay’ın daha evvel keşfedilmemiş alanlarının incelenmesi ve  öteki astronotların da Mars’a gidebilecekleri bir üst kurulması amaçlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir