Maymun Çiçeğinin Süratle Mutasyona Uğradığı Keşfedildi

 Maymun Çiçeğinin Süratle Mutasyona Uğradığı Keşfedildi
Okunuyor Maymun Çiçeğinin Süratle Mutasyona Uğradığı Keşfedildi
0
(0)

COVID-19 belasından kurtulmaya başladığımız sıralarda Mayıs ayında Afrika’da tespit edilen Maymun Çiçeği virüsü hepimizi bezdirmişti. Birinci başlarda tedbiri çabuk alınan ve tekrar bir pandemi gerektirmeyen bir virüs olan maymun çiçeği, 48 ülkede 3.500’den fazla şahsa bulaşmıştı.

Yeni yapılan bir araştırmaya nazaran Maymun Çiçeği virüsü, bilim insanlarının kestirim ettiğinden çok daha süratli bir biçimde mutasyona uğruyor. Sebebi ise bir hızlandırılmış evrim sürecine girmesi. Pekala bu ne demek? Gelin bakalım.

Maymun çiçeği virüsü beklenenden daha süratli yayılabilir

Araştırmayı yapan bilim insanları, Maymun Çiçeği üzere virüslerin 1 yıl içerisinde çoklukla ikiden fazla mutasyona uğramadığını lakin bu virüsün şu anda 50 farklı mutasyonu olduğunu keşfettiklerini belirttiler.

Bu da demek oluyor ki çözümü geliştirilmesi gereken 50 farklı mutasyon mevcut. Natürel bu tahliller geliştirilene kadar şayet tedbirler alınmazsa maymun çiçeği virüsü çok süratli bir halde yayılabilir. Aslında bugün sabah saatlerinde sizlerle Dünya Sıhhat Örgütü’nün ‘virüsün acil durum arz etmediği’ tarafında yaptığı bir açıklamayı paylaşmıştık.

Eğer araştırmacıların bulguları doğruysa bu, Dünya Sıhhat Örgütü ile aykırı düşüyor demektir. Dilerseniz yapılan araştırmanın ayrıntılarının bulunduğu kaynağa buradan göz atabilirsiniz. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın