1. Anasayfa
  2. İlginç

‘Rengarenk’ Kentlerin Moral Yükselttiği Keşfedildi

‘Rengarenk’ Kentlerin Moral Yükselttiği Keşfedildi
0

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki tesiri çok uzun vakittir bilinirken, bu etkiyi nasıl daha fazla yararımıza kullanabileceğimiz konusundaki araştırmalar da sürüyor. Yakın bir vakitte Fransız bilim insanlarının yaptıkları yeni bir araştırmaysa insanların moralini yüksek tutmak için yapılabilecek kolay bir değişikliği ortaya koydu.

Lille Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma, kentin canlı ve yeşil odaklı renklere sahip olmasının insanları daha mutlu ve sakin kıldığını bilimsel olarak ortaya koydu. 36 istekli ile gerçekleştiren araştırmada gönüllüler, sanal gerçeklik gözlükleriyle bilim insanlarının şekillendirdiği sanal dünyaya giriş yaptı.

Renkli kentlerde beşerler daha meraklı ve uyarılmış oluyor

rengarenk kentlerin moral yukselttigi kesfedildi 0 wiaMiTKr

Gönüllüler dünya içinde dolaşırken bilim insanları da bir yandan gönüllülerin fizikî durumunu takip etti. Çalışmada gönüllülerin kent ortamında yeşil bitki örtüsü gördüklerinde kalp atış suratlarının arttığı ve daha yavaş yürüdükleri gözlemlendi. Gönüllüler, bu ortamda direkt bir noktaya bakmak yerine daima etrafına bakıyordu.

Öte yandan yeşil bitki örtüsünün yanında kentin daha renkli bir yapıya bürünmesi de gönüllülerin reaksiyonunu geliştirdi. Gönüllüler, bu ortamlarda çok daha meraklı ve uyarılmış halde gözlemlendi. Frontiers in Virtual Reality’de yayınlanan yeni araştırma, insanların moralini yüksek tutmak için kentlerin renklendirilmesi teklifini tekrar tüm dünyaya sundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir