1. Anasayfa
  2. Uzay

Samanyolu, Kendini Yok Etmiş Uygarlıklarla Dolu Olabilir

Samanyolu, Kendini Yok Etmiş Uygarlıklarla Dolu Olabilir
0

Cornell Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, Samanyolu Galaksisi’nde milyarlarca yıl evvel kendini yok etmeyi başarmış birden fazla medeniyetin varlığını öne sürüyor. Vakit içinde Samanyolu’nun evrimini göz önünde bulundurarak yapılan bu araştırma, uzayda hayatın var olduğunu kanıtlamaya en çok yaklaşan çalışmalardan birisi olabilir.

Araştırmacılar, bundan tam 5 milyar evvel Samanyolu’nda medeniyet çeşitlerinin tepe yaptığını, fakat birçok uygarlığın vakit içerisinde kendi kendini yok ettiğini tez ediyor. Hakem onayından geçen araştırma, Arxiv isimli bilimsel çalışmaların yer aldığı bir kaynakta yayınlandı.

Medeniyetler, Samanyolu Galaksisi oluştuktan 13,5 milyar yıl sonra çoğalmaya başlamış olabilir

af89e5fd62e9ebd80183a6b589ab1ecf0a198d1e

Araştırmadaki en değerli ögelerden birisi, Samanyolu’nda yaşamış uygarlıkların zeki ömür gelişimini etkileyen faktörler oldu. Bu faktörlerin ortasında Güneş gibisi yıldızların ve ölümcül süpernova patlamalarının sıklığı bulunuyordu. Bunlar, bir medeniyetin en fazla ne kadar yaşayabileceği üzere sorulara karşılık verebilecek faktörlerin ortasında yer alıyordu. Araştırmayı yürüten bilim insanları, Samanyolu’nda yaşayan medeniyetlerin galaksi oluştuktan 13,5 milyar yıl sonra çoğalmaya başlamış olabileceğini lisana getiriyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde 3 fizikçi tarafından yayınlanan bir makale, Samanyolu Galaksisi’nde ömrün en çok nerede görülebileceğini anlatırken, zeki uygarlıkların kendilerini yok etme eğiliminde olduklarını da belirtiyor. Bu makale ve ünlü astrofizikçi Frank Drake’in 1961 yılında yazmış olduğu denklemden yola çıkan araştırmacılar, Samanyolu’ndaki zeki hayatın ortaya çıkış tarihini hesapladı ve bu uygarlıkların vakit içerisinde kendi kendilerini yok etmiş olabileceklerini lisana getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir