1. Anasayfa
  2. İlginç

Samsun’da Dört Yeni Parazit Tipi Keşfedildi

Samsun’da Dört Yeni Parazit Tipi Keşfedildi
0

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, dört yeni parazit tipi keşfettiklerini duyurdular. 3 yıl evvel çalışmalara başlayan bilim insanları, Samsun ve civarındaki 26 akarsu, göl ve gölette yaptıkları araştırmalar sonucunda buldukları parazitlere; Myxobolus Samsunensis, Myxobolus Karaeri, Myxobolus Cakmaki ve Myxobolus Ekingeni isimlerini verdiler.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, keşfedilen parazitlerin sazangiller familyasından olan sıraz balıklarında yaşadığı keşfedildi. Araştırmacılar ortasında yer alan Prof. Dr. Nazmi Polat tarafından yapılan açıklamalarda, bu keşfin gerek bilim dünyası gerekse Türkiye ismine değerli olduğu belirtildi. Yapılan çalışmayla gezegenimizde yaşayan canlılar skalasının biraz daha genişlediğini söyleyen bilim insanları, bu tıp keşiflerle de Türk bilim insanlarının isimlerinin, dünya çapında duyulduğunu söyledi.

Araştırma, TÜBİTAK tarafından da desteklendi

60e268a773be81a568f969ff8d0d959f6895c6a1

Türk bilim insanları tarafından keşfedilerek bilim dünyasına duyurulan parazitler, Diseases of Aquatic Organism isimli bir mecmuada makale haline getirildi. 21 Aralık’ta yayımlanan makale, bulunan parazitlerin literatüre girmesini de sağlamış oldu. Nazmi Polat tarafından yapılan açıklamalarda, keşfedilen parazitlerin varlığının daha evvelden kimseler tarafından bilinmediğini, bu türlü bir keşfin her bilim insanı için bir hayal olduğu tabir edildi.

Bu ortada, bilim insanları, keşfettikleri parazitleri isimlendirirken rastgele seçimler yapmadılar. Dikkatinizi çekmiş olabileceği üzere parazit cinslerinden bir tanesi “Samsunensis” olarak isimlendiriliyor. Yani bu isim Samsun’u temsil ediyor. Öbür isimler ise araştırma grubunda bulunan bilim insanlarının soyisimleri. Bu bağlamda; “Karaeri” ismi Prof. Dr. Zafer Karaer’i, “Cakmaki” ismi Prof. Dr. Ayşe Çakmak’ı ve “Ekingeni” ismi de Prof. Dr. Gürken Ekingen’i temsil ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir