Birinci Covid-19 Olayının İtalya’da Ortaya Çıktığı Açıklandı

 Birinci Covid-19 Olayının İtalya’da Ortaya Çıktığı Açıklandı
Okunuyor Birinci Covid-19 Olayının İtalya’da Ortaya Çıktığı Açıklandı
0
(0)

Covid-19 salgının başlangıcından itibaren virüsün birinci nereden yayılmaya başladığına dair araştırmalar yürütülmeye devam ediyor. Virüsün birinci olarak Çin’in Vuhan kentinde bir hayvan pazarında görüldüğü, yarasa üzere yırtıcı hayvan yiyen insanların bu virüse yakalandığı belirtilmişti.

Lakin İtalya’da yapılan bir araştırma, virüsün birinci evvel Çin’de değil, Avrupa’da görülmeye başlandığını açıklıyor. Araştırmaya nazaran birinci SARS-CoV-2 olayı 2019 yılının Kasım ayından çok daha evvel, İtalya’da tespit edildi.

Covid-19, Vuhan’da bulunan hayvan pazarından yayılmadı

Bütün dünyayı tesiri altına alan Covid-19 virüsünün en büyük sorumlusu, Çin’in Vuhan kentinde bulunan bir hayvan pazarı olarak gösteriliyordu. Lakin birinci hadisenin açıklanmasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçtikten sonra, salgının bu hayvan pazarından çıkmadığı anlaşıldı.

Çinli bilim insanları, 2019 yılının Kasım ve Aralık ayında görülen Covid-19 olaylarının kan örnekleri üzerinde bir inceleme başlattı. Vuhan’da Covid-19 tespit edilen 41 şahıstan 13’ünün hayvan pazarının yakınından bile geçmediği anlaşıldı. Avrupa’da görülen Covid-19 hadiselerinin ise Vuhan’da tespit edilen birinci olaydan çok daha evvel gerçekleştiği ortaya çıktı.

Birinci olay, 27 Ekim 2019’da İtalya’da Görüldü

İtalya, Dünya Sıhhat Örgütü’ne ülkede birinci Covid-19 olayının 19 Şubat 2020’de görüldüğünü bildirmişti. Roma Etraf ve Sıhhat Departmanı, birinci olayların görülmeye başlandığı Lombardiya bölgesinde Covid-19 geçiren hastalardan kan örnekleri toplamaya başladı. Yapılan incelemeler sonucunda, 23 kişinin Covid-19 hastalığına 27 Ekim 2019 tarihinde yakalandığı ortaya çıktı.

Çin’de görülen birinci olay ise 17 Kasım 2019 tarihinde ortaya çıkmıştı. Bu sonuçlar, Covid-19’un yalnızca Çin’den değil, birebir vakitte Avrupa’dan da yayılmaya başladığını gösteriyor.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın