1. Anasayfa
  2. Uzay

SpaceX’e 2. Crew Dragon Gidiyor

SpaceX’e 2. Crew Dragon Gidiyor
0

Uzay havacılık çalışmalarının özel şirketlere teslim edilmeye başlamasının akabinde SpaceX roketleri adeta uzayla Dünya ortasında mekik dokumaya başlamıştı. Firma artık de Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) için bir kargo vazifesine hazırlanıyor.

ISS’e ikinci kere bir Dragon kapsülü gönderecek olan firmada çalışmalar son süratle devam ediyor. Daha evvel astronot taşıyan kapsüller yeni vazife için yenilendi ve kargo taşımaya uygun hale geldi.

Crew Dragon’dan ikinci vazife

ca2ddf668f281ac2a5d5485fd633eee8f6fe46a7

SpaceX aslında 2012 yılından bu yana istasyonun ikmal vazifelerinde yer alıyor. Şimdiye kadar gerçekleşen 20 misyonda özgün Dragon kapsülü kullanılmıştı. O araç sırf yük taşıması için üretilmiş olan bir kapsül idi. Crew Dragon ise mürettebat da taşıyabiliyor.

Yeni Dragon 2 ya da bilinen ismiyle Crew Dragon birinci olarak Mayıs ayında astronotları Milletlerarası Uzay İstasyonu’na taşırken kullanılmıştı. Yeni versiyonun başarısıyla birlikte SpaceX, eski Dragon kapsülünü kullanmayı bitirmişti. Yeni araç hem mürettebat hem de kargo taşımakta kullanılıyor.

Firmadan gelen açıklamaya nazaran yeni araç selefine kıyasla %50 daha fazla yük taşıyabiliyor. Ayrıyeten bu araç otomatik olarak istasyona kilitlenebilme marifetine de sahip. Evvelki versiyon istasyona yanaştığında bir astronot tarafından robotik kol ile yakalanarak çekilmek durumundaydı.

Uzayda korona ilacı çalışması

0b65dd88c6997c5227ed79a93778a4314c2b6561

Vazifede istasyona hem ikmal gereçleri ve astronotlar götürülecek hem de yeni deney düzenekleri sağlanacak. Avrupa Uzay Ajansı’nın biyomadencilik deneyi Bioasteroid ve uzayda yapılacak birinci Covid-19 araştırması da bu vazifeyle birlikte istasyona gönderilmiş olacak.

Kapsül istasyona vardığında ISS’e kenetlenmiş tek Dragon olmayacak. 15 Kasım’da SpaceX bir diğer Dragon kapsülü ile 4 astronot istasyona gitmişti. Böylelikle tarihte birinci sefer tıpkı anda iki SpaceX aracı birden Memleketler arası Uzay İstasyonu’na kilitlenmiş olacak. Misyonlar 2021 boyunca da devam edecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir