1. Anasayfa
  2. Uzay

SpaceX Müşterilerinden Dish Network’e Karşı Takviye İstiyor

SpaceX Müşterilerinden Dish Network’e Karşı Takviye İstiyor
0

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Starlink uydularına bağlanmak için kullanılan çanağın hareket halinde de kullanılabilmesinin mümkün olduğunu lakin şimdi yasal müsaadeleri alamadığı için bunun şu anda mümkün olmadığını açıklamıştı. Bunun üzerine ABD’de faaliyet gösteren Dish Network isimli firma Musk’a reaksiyon göstermiş ve yetkisiz halde taşınabilir Starlink kullanımının şirketin uydu ve TV servislerinde meseleler yaratacağını açıklamıştı.

Bu bahisle alakalı Dish Network, Federal İrtibat Konseyi (FCC)’na bir mektup bile göndermişti. Mektupta SpaceX’in hareket halinde olan bir Starlink kullanmasının yasadışı olduğunu FCC’in kamuoyuna açıklaması gerektiği yer almıştı. Bu durumun akabinde iki şirket ortasında 12GHz bandı olarak bilinen bir dizi radyo frekansı da dahil olmak üzere birçok mevzuda adeta bir savaş ortaya çıkmıştı.

SpaceX’e nazaran ABD müşterileri için Starlink kullanılamaz olabilir

spacex musterilerinden dish networke karsi takviye istiyor 0

İki şirket ortasında çıkan bu sürtüşmenin asıl sebebi üstte da yazdığımız üzere 12GHz frekansıyla alakalı. İki firma da kullanıcılara birebir frekans üzerinden hizmet veriyor ve her iki firma da 12 GHz bandını kullanan tek firma olmak istiyor. Bu yüzden Dish Network, kuruldan Starlink’in 12GHz frekansını kullanmasını engellemesini istiyor. Şayet Dish Network’ün isteği kabul olur yahut Musk’ın bahsettiği yasal meseleler çözülmezse Starlink’in hareket halinde kullanılması ve 12GHz frekansında müşterilerine hizmet sunması mümkün olmayacak.

İşte bu nedenle SpaceX müşterilerinin bugün Federal Bağlantı Komitesi ve Kongre üyeleriyle bağlantıya geçmelerini istediği bir e-posta gönderdi. E-posta, “Bugün, Starlink’i sizin ve Amerikalı müşterilerimizin büyük çoğunluğu için kullanılamaz hale getirmekle tehdit eden bir lobi kampanyasını sona erdirmek için dayanağınızı istiyoruz” cümlesiyle başlıyor.

SpaceX geçen hafta FCC’ye bir evrak sundu ve ABD genelinde “kritik irtibat hizmetleri” sağlamak için 12GHz bandını “iş gücü frekansları” olarak kullandığını belirtti. Sırf 5G kullanılırsa müşterilerinin zamanının %74’ünde hizmet kesintisi yaşayacağını da sav eden SpaceX, sunduğu belgede Starlink’in 12GHz bandını paylaştığı vakit sağladığı hizmette yaşanan sıkıntıları da delilleriyle sunduğunu açıkladı.

İşte SpaceX’in müşterilerine gönderdiği e-posta:

spacex musterilerinden dish networke karsi takviye istiyor 1 mArSllTg

E-postayı kısaca özetlemek gerekirse SpaceX müşterilerinden harekete geçmelerini istiyor. Şayet FCC ve Kongre üyeleri müşterilerden bir posta alırsa Dish Network’ün istediği şeyi durduracağını belirten SpaceX, e-postada “2016 yılına kadar uzanan ve savlarının temelini çürüten teknik çalışmalara karşın, DISH, gerçeği gizleme umuduyla FCC’yi yanılgılı tahlillerle yanıltmaya çalışan fiyatlı lobicilerle paydaşlık yürüttü” sözlerine yer verdi.

E-postanın sonunda şirket, müşterilerin tıklayabileceği ve FCC’ye e-posta gönderebilecekleri başka bir internet sayfasına yönlendiren bir linkte bıraktı. Linke buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Kullanıcılar linkten sadece FCC’ye değil birebir vakitte ABD senatörlerine ve temsilcilerine de e-posta gönderebiliyorlar.

Dish Network bu e-posta olayıyla alakalı rastgele bir açıklama yapmadı. Uzun müddet gündemden düşmeyecek bu mevzuyla alakalı gelişmeleri ve müşterilerin Kongre üyelerine ve Federal İrtibat Kurulu’na gönderecekleri e-postaların işe yarayıp yaramayacağını büyük bir merakla bekliyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir