1. Anasayfa
  2. Uzay

Origami, Uzun Uzay Seyahatlerinin Anahtarı Olabilir

Origami, Uzun Uzay Seyahatlerinin Anahtarı Olabilir
0

Yakıt idaresi, uzay seyahatlerinin imkanlarını sınırlayan en kıymetli faktörlerden birisi olarak görülüyor. Aktüel olarak kullanılan soğuk hava koşullarına sağlam yakıt tankları, kısıtlı bir kapasiteye sahip olduğu için uzay seyahatlerinin kısa aralı olmasına yol açıyor.

Yüksek lisans öğrencisi Kjell Westra ve profesör Jake Leachman, bu kısıtlamaya sebep olan yakıt depolama sorununa origami kağıtlarından yola çıkarak bir tahlil buldu. Kjell Westra, uzay seyahatlerinde kıymetli bir değişikliğe imza atma potansiyeline sahip projesi ile NASA’dan burs da kazandı.

Yeni yakıt tankı, kırılma ve parçalanmaya karşı sağlam

aa4ebd59b64cc4bbf5b5f0b94672bb773b746f35

Kjell Westra, yapmış olduğu bir araştırmada origami kıvrımlarının üzerinde bulunan tansiyonu yararak yırtılmayı engellediğini keşfetti. Westra, bu tekniği projesine uygulamak için ortalarında Jake Leachman’ın da bulunduğu bir çalışma takımı kurdu. Sonrasında ise plastik bir levha üzerinde origami kıvrımları ile tıpkı dizayna sahip bir yakıt tankı tasarlanmaya başladı.

Takım, tasarlanan bu yeni tankın içine konulan sıvı nitrojenin -200 derece sıcaklıkta sabitlendiğini gözlemledi. Evvelki yakıt tanklarında karşılaşılan en büyük sorun, soğuk hava şartlarında tankın, motora yakıt iletirken yaşadığı kırılma ve parçalanmalardı. Westra ve grubu, yeni tasarladıkları tankın kırılmadantam 100 kez yakıt iletebileceğini keşfetti. Origamiden esinlenilerek yapılan bu proje hala geliştirme kademesinde. Projenin gerçek hayatta uygulanabilmesi için birçok testten geçmesi gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir