1. Anasayfa
  2. Uzay

Elon Musk: Beşerler 4 ya da 6 Yıl İçinde Mars’a İnecek

Elon Musk: Beşerler 4 ya da 6 Yıl İçinde Mars’a İnecek
0

ABD merkezli bir uzay nakliyeciliği şirketi olan SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, salı günü (dün) Avrupalı bir medya devi olan Axel Springer’den ödül aldı ve kelam konusu ödül konuşması sırasında SpaceX’in Kızıl Gezegen Mars ile ilgili planları hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki yaklaşık 6 yıl içinde insanların Mars’a ayak basacağından epeyce emin olduğunu tabir eden Musk, vakit iddiası Dünya ile Mars’ın yörünge datalarına dayanarak yaptığını tabir ediyor.

Elon Musk, 2 yıl sonra Mars’a yeni bir insansız uzay aracı göndermeyi planlıyor

5d2b850c551e73e5d05aac863a24669527ef8278

Bilmeyenler için; Dünya ile Mars, Güneş’in etrafındaki elips biçimindeki yörüngelerinde tıpkı yönge ancak farklı süratlerde ilerliyor. İki gezegen, her 720 günde (26 ay) bir, birbirlerine en yakın oldukları pozisyona geliyor. Elon Musk, bu bilgiden yola çıkarak SpaceX’in yaklaşık iki yıl sonra Mars’a insansız bir uzay aracı gönderebileceğini, ayrıyeten sürpriz bir halde insanların Mars’a 6 yerine 4 yıl sonra gidebileceğini lisana getirdi.

Musk, insanların Mars’ın yörüngesine birinci seyahatinin ne vakit olacağına yönelik soruya “Muhtemelen iki yahut üç yıl” yanıtını verirken, buna rağmen asıl amacının birçok insanın Mars’a gitmesini ve orada hayatını devam ettirmesini sağlayacak teknolojiyi geliştirmek olduğunu söz etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir