1. Anasayfa
  2. İlginç

Türkiye Uzay Ajansı, ABD’li ünlü şirketle el sıkıştı!

Türkiye Uzay Ajansı, ABD’li ünlü şirketle el sıkıştı!
0

TUA ve ESEN Sistem, ABD’nin ünlü havacılık, uzay sistemleri ve ticari yörünge nakliyatı şirketi Sierra Space ile İşbirliği Mutabakat Zaptı imzaladı. Bu doğrultuda LEO (Alçak Dünya yörüngesi) Ay ve astronot programları konusunda işbirliği yapılacak.

TUA ve ESEN Sistem, Sierra Space ile anlaştı!

TUA ve ESEN sistem ile muahede sağlayan ve 1963 yılında kurulan Sierra Space, 1994 yılında Türk kökenli Fatih Özmen ve Eren Özmen tarafından satın alındı. Su anda ise ABD ordusundan NASA’ya kadar birçok kurumla ortak proje geliştiriyor.

turkiye uzay ajansi abdli unlu sirketle el sikisti 0 3Igl5BAM

Son yıllarda ise astronotları yerküre alçak yörüngesine uçuracak ticari işçi taşıma yeteneğini geliştirmesi için NASA tarafından seçilen 3 şirket ortasında yer aldığı için tüm dünya tarafından tanınır bir hale geldi.

Türkiye Uzay Ajansı ve ESEN Sistem ile imzalanan mutabakata nazaran ise alçak Dünya yörüngesine ve Ay’a yük gönderme başta olmak üzere uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay irtibatı üzere uzay teknolojileri ve uygulamaları konusunda işbirliği yapılacak.

Bununla birlikte Sierra Space ve ESEN’in önümüzdeki beş yıl boyunca Dream Chaser isimli uzay uçağı ve LIFE habitatı da dahil olmak üzere birçok uzay teknolojisi ve uygulamaları üzerinde TUA ile ortaklaşa çalışacak. Ayrıyeten gelecekteki LEO planları da tekrar birlikte yapılacak.

turkiye uzay ajansi abdli unlu sirketle el sikisti 1 PgiyjBSv

Anlaşma dahilinde bilinen 4 unsur ise şu formda:

  • Uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay irtibatı üzere alanlardaki uzay teknolojileri ve uygulamaları
  • Sierra Space’in LIFE uzay habitat modülünün kullanımı dahil olmak üzere, LEO yörüngesinde uzay ortamı kullanımı
  • Yükleri LEO’ya (alçak Dünya yörüngesi) ve aya gönderme
  • Uzayla ilgili ticari teşebbüsler, Ar-Ge, teknoloji inovasyonu ve bilim kampanyalarında Türk endüstrisi ve akademisinin katılımı

Sierra Space CEO’su Tom Vice tarafından mevzuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Türk Uzay Ajansı ve ESEN ile yapılan bu mutabakat, LEO’da bir teknoloji ve iş platformu inşa ettiğimiz ve de bunu yaparken uzaya ekonomik erişim sağlayarak ticari uzay iktisadını dünyaya açtığımız için Sierra Space için değerli bir adımdır.

İnsan uygarlığını ilerletmek için yaptığımız iş hiç bu kadar değerli olmamıştı. Yeni jenerasyon uzay nakliyeciliğine, destinasyonlara ve uygulama tahlillerine öncülük etmek için dünyanın dört bir yanından insanları bir ortaya getirmek için uzayda eşsiz bir fırsata sahibiz.

TUA Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından mevzuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Türk Uzay Ajansı, Dream Chaser uzay uçağı, LIFE Habitat ve bir dizi uzay uygulaması dahil olmak üzere Sierra Space’in çeşitli projelerinin ve uzay teknolojilerinin geliştirilmesine ve yürütülmesine katılmak için Sierra Space ve ESEN ile ortak olmaktan gurur duyuyor.

Sierra Space’in yetenekleri ve teknolojilerinden yararlanarak endüstrilerimiz ve gelecekteki uzay projelerimiz için muazzam yararlar sağlayacağız. Ticari alan altyapısının ve iktisadının geleceğinde faal iştirakçiler olabileceğimiz ek fırsatları belirlemek için Sierra Space ile daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.

ESEN Genel Müdürü Cem Uğur tarafından hususla ilgili yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Sierra Space, ticari uzay iktisadında bir sanayi başkanıdır ve şirketle birlikte Türk uzay iktisadının inşasına yardımcı olmak için gayretlerimizi sürdürmekten memnunluk duyuyoruz. Sierra Space’in ileri teknolojilerini ve ticari uzay projelerini daha da ilerletmek için ortaklaşa çalışırken, dünyanın her yeri için ticari alan gelişimini ilerletebiliriz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir