1. Anasayfa
  2. İlginç

Köpekleri On Binlerce Yıldır Evcilleştiriyor Olabiliriz!

Köpekleri On Binlerce Yıldır Evcilleştiriyor Olabiliriz!
0

Henüz 2020 yılında yayımlanan bir araştırma, en düzgün dostumuz köpeklerin bundan 11 bin yıl evvel çeşitlenmeye ve evcilleştirilmeye başladığını ortaya koymuştu. Tüm evcil köpeklerin günümüz gri kurtlarıyla birebir atadan geldiği bilinirken, dostluğumuzun aslında bu kadar ‘erken’ bir vakitte başlamadığı iddia ediliyordu. İşte o iddialar, yayımlanan yeni bir araştırmayla doğrulandı.

66’sının genomu şimdi yeni taranan toplam 72 antik kurttan alınan genom örnekleri, hem antik hem de çağdaş köpek çeşitlerinin Asya’daki antik kurtlara yakın olduğunu gösterdi. Genomların alındığı antik kurtlar, yaklaşık 100 bin yıl evvel yaşamış kurtlara ilişkin idi.

Köpeklerdeki çeşitlilik sanılandan daha uzun müddet evvel başladı:

kopekleri on binlerce yildir evcillestiriyor olabiliriz 0 dPdsLvYA

Hassas İçerik
  • 18 bin yaşındaki yavru köpek Dogor

Yeni araştırmayla ortaya çıkan sonuçlardan birisi, kurtların hala tam olarak bilinmeyen evrim sürecine ışık tuttu. Bilhassa bir gen varyantının izini süren biilim insanları, bu genin yaklaşık 10 bin yıllık vakit diliminde epey enderden neredeyse her yerde var olmaya varan bir serüvene sahip olduğunu gördü. Buna neden olan mutasyon, günümüz köpeklerinde de bulunan ve baş ve çene kemiklerinin gelişimini etkileyen IFT88 isimli bir geni etkiliyordu.

Bilim insanları, köpekler ve kurtlarda mutasyonun nasıl ve neden bu kadar yaygınlaştığını şimdi açıklayamadı. Lakin yapılan iddialar, cinslerin beslendiği avlarındaki çeşitliliğe dayanıyor. Bununla birlikte kelam konusu genin henüz keşfedilmeyen bir görevinin de olduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte araştırma, Kuzeydoğu Avrupa, Sibirya ve Amerika’daki birinci köpeklerin DNA’larının tamamını doğudaki kurt popülasyonundan aldığını ortaya koydu. Orta Doğu, Afrika ve Güney Avrupa’dan gelen birinci köpeklerdeyse Güneydoğu Avrasya’daki çağdaş popülasyonların DNA’sından modüller taşıdığı keşfedildi.

Araştırmadan çıkan en değerli sonuç ise köpeklerin birinci ne vakit evcilleştirilmeye başladığıyla ilgiliydi. 100 bin yıllık bir süreyi kapsayan araştırma, köpeklerin insanların hayatında bu mühlet içinde yer edinmiş olabileceğine işaret etti. Ayrıyeten araştırmanın çok çeşitliliğe işaret eden başka sonucu, ilk evcilleştirmelerin dünyanın çeşitli yerlerinde, on binlerce yıl önce gerçekleşmiş olabileceğini de gösterdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir