1. Anasayfa
  2. İlginç

Yeni Ay misyonu başlıyor: NASA hazırlıkları tamamladı

Yeni Ay misyonu başlıyor: NASA hazırlıkları tamamladı
0

NASA, yeni kuşak Space Launch System (SLS) roketinin hazırlıklarını tamamladı. Nisan ayında iptal edilen testleri bugün prestijiyle tamamlayan NASA, Space Launch System roketiyle gerçekleştirilecek birinci Ay vazifesi için düğmeye bastı.

Space Lunch System, birinci Ay misyonu için hazır

Kritik test, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde yer alan Launch Pad 39B’de sabah saatlerinde başlayıp yaklaşık 12 saat sonra sona erdi. SLS roketinin itici tankları, birinci kere büsbütün yakıtla dolduruldu.

NASA, Ağustos ayında SLS roketi ve Orion uzay aracını fırlatacağını açıklamıştı. Test datalarını inceleyen grup, elde edilen dataların Ağustos ayında yapılacak fırlatma aktifliği için rastgele bir sorun teşkil edip etmediğini araştırıyor.

yeni ay misyonu basliyor nasa hazirliklari tamamladi 0 F8TnCDEC

Yayınlanan birinci NASA raporu, her ne kadar problemsiz bir sonuçla karşılaşılmasa da testin genel olarak yeterli gittiğini gösteriyor. NASA takımı, yakıt yükleme operasyonu sırasında taşınabilir fırlatıcıdaki bir bileşende hidrojen sızıntısı tespit ettiklerini açıkladı. NASA, contaları tekrar hizalamak için ısıtma ve soğutma süreçlerini denediğini fakat başarısız olunduğunu duyurdu.

NASA, Ağustos 2022’de fırlatmayı düşündüğü Orion uzay aracına güç sağlamak için SLS roketini kullanacak. Artemis I misyonu için uzaya fırlatılacak roket, mürettebatsız uçuş olacak.

NASA, Artemis II vazifesinde tıpkı uçuş rotasına bir takım gönderecek. Artemis III ismi verilen uzay araştırmalarında yeni bir çağın habercisi olacak bir misyonda ise 2 kişiyi Ay’ın yüzeyine yerleştirecek.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir