1. Anasayfa
  2. İlginç

Spor Sonrası ‘Açlık Hissini Unutturan’ Molekül Keşfedildi

Spor Sonrası ‘Açlık Hissini Unutturan’ Molekül Keşfedildi
0

Spor yapmak sıhhatimiz için güzel, bu tamam ancak fizikî aktivitelerin insanlara olumlu sonuçlar sağlamasının gerisindeki karmaşık ve çeşitli yollar hakkında öğrenecek daha çok şey var. Bu karmaşık yolların moleküler detaylarını araştıran bilim insanları, kıymetli bir keşifte bulundular.

Bilim insanları, ağır idmanın akabinde kanda süratle yükselen ve açlığı bastırmak, daha sonra kilo kaybını sağlamak için beyne giden modifiye edilmiş bir amino asidi saptadılar. Pekala bu ne manaya geliyor?

Egzersizin belli molekül düzeylerine olan tesiri incelendi

spor sonrasi aclik hissini unutturan molekul kesfedildi 0

Araştırmanın önderi, Stanford Üniversitesi’nde patoloji kısmında yardımcı doçent olan Jonathan Long, “Hepimiz genel olarak idmanın yararlı olduğunun farkındayız. Beden yükü ve glikoz denetimi için spor güzeldir. Fakat biz bu konsepte daha ayrıntılı bir formda bakmak istedik, idmanı moleküller ve yollar açısından inceleyip inceleyemeyeceğimizi görmek istedik” diyor.

Bu emelle California Üniversitesi’nin Davis ve Baylor Tıp Fakültesi’nden Long ve öbür araştırmacılar, metabolomik ismi verilen bir tekniğe yöneldiler. Bu, doku ve kan numunelerindeki farklı moleküllerin konsantrasyonunu ve idmanın muhakkak moleküllerin düzeylerinin nasıl yükselip düşmesine neden olduğunu izlemek için kütle spektrometrisinden yararlanmak anlamına geliyor.

Yarış atlarında da tıpkı molekülün arttığı gözlemlendi

spor sonrasi aclik hissini unutturan molekul kesfedildi 1 RELAiqX7

Başlangıçta bu, bir koşu bandında kısa bir seans yapmak üzere yapılan farelerde kullanılmaya başlandı ve bilim insanları idmandan sonra kandaki muhakkak bir molekülde büyük bir ani yükselme saptadılar. Daha sonra yarış atlarından alınan kan tahlilini inceleyen takım, yarışlarından sonra atlarda bu birebir gizemli molekülde bir artış gördü.

Ekip, bu molekülü kimyasal olarak çözdüklerinde ortaya iki farklı amino asit çıktı: Laktat ve fenilalanin. Laktat, kaslarımızı tükenene kadar çalıştırırken yanma hissini üreten şeydir, fenilalanin ise proteinler için bir yapı taşı misyonu gören bir animo asittir. Bu iki amino asit, CNDP2 isimli bir protein tarafından katalize edildiğinde bir molekül oluşturdular, ismi Lac-Phe.

Obezitenin sonu gelebilir!

spor sonrasi aclik hissini unutturan molekul kesfedildi 2 mXOFWzrP

Lac-Phe molekülü, bir öbür deneyde obez fareler üzerinde kullanıldı ve obez farelerde görülen sonuç göz kamaştırıcıydı çünkü onlar idman yaptıktan sonra bu molekül enjekte edildiğinde farelerin iştahının kesildiği görüldü.

Eğer bu araştırmalar, insanlarda kullanılabilir bir ilaç düzeyine kadar geliştirilebilirse obezitenin sonu gelebilir. En azından araştırmacılar bu türlü düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir